Tunnetko ketään joka olisi ollut työtön koko ikänsä peruskoulun jälkeen?
Ei olisi ikinä tehnyt peruskoulun jälkeen mitään.
Kommentit (7)
Kaverini. Kerran kokeili työtä kaupassa mutta lopetti muistaakseni kolmen päivän jälkeen. Hänellä traumaattinen lapsuus ja siitä mielenterveyden ongelmia. Ollaan kohta nelikymppisiä.
En tiedä enkä tunne. Mitäpä se mulle kuuluu jos joku ei ole tehnyt töitä peruskoulun jälkeen.
Tiedän sisarukset. Molemmat älykkäitä ns.kympin oppilaita. Toinen suoritti yläkoulun kotikouluna. Vaikeat neuropsykiatriset ongelmat, ahdistuneita, eivät pärjänneet porukoissa, itseohjautuvuus täysi nolla. Koulutie päättyi peruskouluun. Ovat jo aikuisia, arki sujuu tuetusti. Kummastakaan ei ole työelämään. Lähivuosina eläkkeelle.
Vierailija kirjoitti:
Itse olen ollut työtön peruskoulusta lähtien, kävin kyllä 5 eri koulua mutta en koskaan valmistunut niistä.
Mikset?
En. Mutta monia ikityöttömiä tohtoreita tiedän.
Edesmennyt enoni. Kävi kasarilla joissain pakollisissa työllisyystöissä, muttei muuta. Asui ikänsä äitinsä nurkissa niin rahaa ei kulunut siinä mielessä juuri mihinkään. Teki toki töitä silloin tällöin periaatteella palkka käteen.
Itse olen ollut työtön peruskoulusta lähtien, kävin kyllä 5 eri koulua mutta en koskaan valmistunut niistä.