Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Milloin persut vaativat takaisin 12 työpäivät ja kuuden päivän työviikot?

Vierailija
26.10.2026 |

Nuo edustaa sosialismia. Haluamme vanhat ajat takaisin jolloin sosialismi ei ollut pilannut työtä! 

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
26.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Milloin sinä opettelet kirjoittamaan?

Vierailija
2/5 |
26.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapset palautetaan huutolaisiksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
26.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta viikko voisi olla kymmenen päivää ja päivässä kymmenen tuntia kuten kymmenjärjestelmässä yleensä.

Vierailija
4/5 |
26.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Milloin sinä opettelet kirjoittamaan?

Taidat olla kommunisti? 

Vierailija
5/5 |
26.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

12 tunnin työpäiväthän ovat jo tulleet takaisin, mutta ne on nykyään niputettu neljän päivän työviikkoihin, kaksivuorotöissä. Valvomo- yms. työt voidaan tehdä tällä tavalla tehokkaasti kahdessa vuorossa.

Saahan nähdä, suurin ongelma ei ole työpäivän mitta, vaan palkanmaksu: ne 12/6-viikot jos voitaisiin teetättää samalla palkalla kuin 8/5-viikko, niin varmasti yrittäisivät tätä. Mutta, jo aikanaan herra Ford teki kokeita työpäivien pituuksilla, ja huomasi, että tehdas- ja liukuhihnatyössä 8-tuntinen työpäivä on pisin yhtäjaksoinen kannattava työaika, jota työntekijä jaksaa ylläpitää vuoden ympäri. Tätä pidemmät päivät johtavat työntekijöiden sairastumisiin, työntekotehokkuuden alenemiseen, työntekijöiden liialliseen vaihtuvuuteen (suuret uusien työntekijöiden koulutus/perehdytyskustannukset) sekä laadun liialliseen heikkenemiseen.

Vaikuttaa siis siltä, että suurimmaksi osaksi 8/5-työviikko jatkuu parhaana kompromissina vielä pitkään, kunnes täysautomatisaatio meidät kaikki korvaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän seitsemän