Kysymys suonikohjusta ja pitäisikö huolestua
Minulla on sukuni rasitus eli suonikohjuja. Ne ovat jo kerran toisesta jalasta operoitu vaahdottamalla kymmenisen vuotta sitten. Ovat hiipineet takaisin ja nyt on reiden alaosassakin on suonikohju, josta on tullut valtavan kipeä. En meinaa päästä kävelemään, se särkee paljon ja on kuin olisi kiristysnauha reiden ympärillä… jotenkin puutuu jalka. En jaksaisi mennä terveyskeskukseen saadakseni toteamuksen että suonikohjuja ei operoida kosmeettisesta syystä. En pystynyt lomaviikollani liikkumaan juuri ollenkaan kun en pääse normaalisti kävelemään. Rahaa minulla ei valitettavasti yksityiseen ole. En ole ylipainoinen ja olen aina liikkunut.
Kommentit (4)
Jos olet huolestunut terveydestäsi niin kannattaa käydä lääkärissä. Hoitavat kyllä jos syy on terveydellinen, voivat tutkia onko sisäisiä tukoksia. Kivut minuakin huolestuttaisivat jos noin kovia olisivat.
Voivat ultrata tukoksen varalta, eli mene vaan . Tiedän että turhauttaa, etkä välttämättä saa sieltä apua.Suoditukset kuitenkin muuttuneet parempaan viime vuosina. itse hoidin yksityisesti kohjut, kun tk vain nauroi, mutta kyllä tuollainen kipu on muutakin kuin kosmeettinen vaiva .
Nostan