Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

4v. taas kuumessa. Miten sinä tekisit tässä tapauksessa?

Vierailija
02.06.2007 |

Poika oli alkuviikon kuumeessa (su-ti) ja pientä flunssanpoikasta samalla. Keskiviikko oli jo kuumeton päivä ja sitten veinkin jo hoitoon. Koko ajan on ollut siis pientä nuhaa ja yskää. Tosi pirteä poika, jaksaa leikkiä ja nukkuu hyvin. Nyt kuitenkin mittasin häneltä 38.5 astetta! Onkohan tämä tuota samaa tautia vai kenties jälkitautia? Pitäiskö lähtee nyt viikonloppuna jo päivystykseen vai seurailisitteko vielä?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
02.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja -kevät. en tekisi mitään. Kuumeen tarkoitus poltta pöpöt pois.

Vierailija
2/3 |
02.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tietysti kuumetta voi lääkitä, jos tarpeen. Ja jos kipua, niin sitten tietysti sitä ensin lääkitään ja sitten näytetään lääkärille. Itse pyrkisin odottamaan maanantaille, ellei sitten kävisi niin, että vointi menee selvästi huonommaksi.



Mutta niin kauan kun lapsi juo hyvin, ja on suht pirteä eikä kivulias, niin itse odottaisin sitä normaalia lääkäriaikaa. Tai miksei sitten huomenna päivällä.



Ehkä kiinnostunein olisin pvk:n ottamisesta ja tulehdusarvosta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
02.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuntuu, että tk:ssa sanovat, että viikonkin kuumetta voi seurailla kotona? Minua kiinnostaisi kanssa tulehdusarvo, toisaalta en haluais lastani " turhaan" pistettävänkään. Taidan seurailla, kun tosiaan leikkii ja on tosi lievät oireet kuumeetta lukuunottamatta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi kuusi