Kannattatko nykyisen venäjän alueelle 10 valtion mallia?
Kannattatko nykyisen venäjän alueelle 10 valtion mallia?
Kaliningradin alue jaetaan sen nykyisten naapurimaiden Puolan ja Liettuan kesken, mutta entinen Venäjä jaetaan edelleen 10 uuteen valtioon.
Karjalan kansantasavalta - Karjalan tasavalta. Pääkaupunki Petroskoi.
Pohjois-Venäjän kansantasavalta - Murmansk, Arkangeli, Komi, Nenetsia ja Vologdan seutu. Pääkaupunki Arkangeli.
Novgorodin kansantasavalta - Pietari, Leningradin alue, Pihkova, Novgorod ja lähialueet. Pääkaupunki Pietari.
Moskovan kansantasavalta - Moskova ja laaja Keski-Venäjä. Pääkaupunki Moskova.
Volgan kansantasavalta - Tatarstan, Baškortostan, Udmurtia, Tšuvassia, Mari El, Mordva ja muut Volgan keskiosat. Pääkaupunki Kazan.
Kaukasian kansantasavalta - Pohjois-Kaukasus, Stavropol, Krasnodar ja Donin alajuoksun alueita. Pääkaupunki esimerkiksi Rostov-na-Donu.
Uralin kansantasavalta - Jekaterinburgin ja Tšeljabinskin ympäristö sekä Tjumen, Hanti-Mansia ja Jamalin Nenetsia. Pääkaupunki Jekaterinburg.
Länsi-Siperian kansantasavalta - Omsk, Novosibirsk, Tomsk, Kemerovo, Altai ja lähialueet. Pääkaupunki Novosibirsk.
Itä-Siperian kansantasavalta - Krasnojarsk, Hakassia, Tuva, Irkutsk, Burjatia ja Transbaikalia. Pääkaupunki Krasnojarsk.
Kaukoidän kansantasavalta - Saha/Jakutia sekä Tyynenmeren puoleiset alueet Sahalinista ja Vladivostokista Kamtšatkaan ja Tšukotkaan. Pääkaupunki Vladivostok.
Kaliningrad - ei kuuluisi yhteenkään näistä kymmenestä. Alue jaettaisiin Puolan ja Liettuan kesken.
Kommentit (10)
Miksi meillä Suomessa pitäisi olla tällaisesta mitään mielipidettä?
Ehdotan, että myös Putin jaetaan kymmeneen osaan. Jokainen valtio saa oman osansa.
Kannatan nollan valtion mallia. Koko nykyisen venäjän voisi nukettaa pois.
Tuolla ydinaseiden määrällä on kyllä parempi, ettei se jakaannu kymmeneksi eri valtioksi.
Vierailija kirjoitti:
Tuolla ydinaseiden määrällä on kyllä parempi, ettei se jakaannu kymmeneksi eri valtioksi.
Ei kai niiden nyt mitään ydinaseita anneta pitää. Ydinaseet siirretään länsimaiden haltuun ja samalla myönnetään turvatakuut pilkevaltioille.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Tuolla ydinaseiden määrällä on kyllä parempi, ettei se jakaannu kymmeneksi eri valtioksi.
Ei kai niiden nyt mitään ydinaseita anneta pitää. Ydinaseet siirretään länsimaiden haltuun ja samalla myönnetään turvatakuut pilkevaltioille.
Aha. Kummasti niitä on silti jollain Pakistanilla ja Pohjois-Korealla. Niitä mihinkään haettaisi, vaikka se jakautuisi kymmeneksi valtioksi. Aluekin on niin valtava ja suurilta osin korpea, että niiden piilottaminen on lapsellisen helppoa.
Missä ry cc ä siellä ongelma, eli en tiedä kuinka tilanne lopulta yhtään paranisi. Tulisi vaan 10 uutta ongelmaa yhden entisen tilalle.......
Kannatan että poltetaan kaikki ja kuopataan kaikki r-yssät 3 metrin syvyyteen. Sen jälkeen r-yssälandiasta voidaan tehdä villieläinreservaatti.
Luonnon kannalta olisi huono juttu, kun jokainen itsenäinen valtio ryhtyisi käyttämään luonnonvarojaan täydellä tehollla käyden kauppaa muiden vaötioiden kanssa. Lähes kaikki lukuisat nykyisen Venäjän ikimetsät hakattaisiin ja kaivoksia perustettaisiin malmin louhintaan rutkasti lisää ja pian näiden valtioiden välille sytttyisi sotia, koska erimielisyyksiä rajoista olisi.
Venäjän alueen suurpetojen (karhut, sudet) ja muiden villieläimien määrät romahtaisivat tuon myötä. Ihmisten määrät lähtisivät näillä Venäjän syrjäalueilla räjähdysmäiseen kasvuun, kun saisivat hyvinvointia alueen luonnonvaroja myymällä, joka johtaa kaupunkilaistumiseen ja ihmisten määrän kasvuun.
Kannatan