Vaimoni on "tradwife". Hän on valittanut, että rahat ei riitä. Onko 200€/kk per lapsi liian vähän?
Vaimoni ei ole töissä vaan huolehtii lapsistamme kokoaikaisesti. Annan hänelle käyttöön kuukaudessa 200€ per lapsi. En halua tarkentaa montako lapsia on tunnistamisen välttämiseksi. Minä maksan tietysti asuntovelan, kauppaostokset ja aktiviteetit. Vaimo sanoo, että tuo rahamäärä ei tahdo riittää. Haluan ymmärtää häntä, mutta olen myös eri mieltä. Kerta maksan jo kaikki ostokset, mihin muuhun sitä rahaa menee? Päädyin vauva palstalle kysymään asiaa, koska y-laudalta sain vain trolleilta vastauksia, joten toivon että edes täällä osataan olla asiallisia.
M35
Kommentit (6)
Ei vaan luit tältä palstalta tradvaimoista ja keksit suoltaa provon.
Tähän on vaikea vastata, kun et selkeästi kerro, mitä kaikkea tuon 200€/kk/ lapsi pitäisi kattaa. Ja vaimosi tarvitsee myös ihan omaa rahaa!
Jos olisin sun vaimo, menisin töihin ja tienaisin itse rahani, ja miettisin ankarasti, haluanko olla tuollaisessa parisuhteessa.
Kun itse olin pienten lasten kanssa kotona, meillä oli yhteinen tili, johon meni kaikki rahat, ja josta maksettiin kaikki menot. En olisi jäänyt suhteeseen, jossa puoliso maksaa minulle "kuukausirahaa".
Laita vaimosi myyntiin seksitreffit sivustolla. Tuosta saa helposti 200€ kerta. Itse tein näin ja nyt sijoitussalkkuni on jo 290 000€.
Jaa-a. Mun yhden lapsen harrastukset ovat 600 euroa kuukaudessa. Lisäksi bussikortti, synttärikaverilahjat, elokuva tms 1-2 kertaa kuukaudessa kaverin kanssa, vaatteet, kengät: kumisaappaat syksyllä ja keväällä, sandaalit, lenkkarit 2-3 kertaa vuodessa, kahdet talvikengät ( Yli 20 asteen pakkasilla ja noin 0--10 ), lisäksi siistit kävelykengät ja juhlakengät, vaatteet, ihonhoitotuotteet, dödö, vaatteet. Kasvuvauhti tällä hetkellä noin 12 cm vuodessa. Pieni taskuraha. Pienempänä taas meni vaatteita, kun ne kuluivat liikunnallisena. Parturi. Vähintään menee 300 ilman tutkia harrastuksen jälkeen.
Uusi soitin piti taas ostaa. Tuhansia meni.
Ehdotan, että hoidat kaiken rahaliikenteen seuraavat 6kk. Menet ja ostat kaverilahjat, lasten vaatteet, jalkineet, silmälasit, piilolasit, sutinkolasit, kuukautissuojat, silmälasit, bussikortti, pyöränkumit, heijastimet ( Niitä on hyvä olla kaikissa vaatteissa lapsilla kiinni. Muuten unohtavat. Ja ne kuuluu vaihtaa vuosittain.), lääkkeet, voiteet dödöt, pohjalliset, parturit, kampaajat, juhlavaatteet koulun juhliin jne.
🥱🥱