Millaisia kokemuksia muilla on julkisesta terveydenhuollosta ja terveysasemista?
Oletteko saaneet apua, miten teitä kohdellaan ja kaikkea mitä tulee mieleen.
Kommentit (5)
Ei ole tullut käytyä kun viimeiset 30 vuotta oon aina käynyt työterveydessä.
Sattuipas sopivasti kysymys.
Tänään nimittäin asioin lähiterv.kesk, tai siis soitin sinne, ja palvelu oli ensiluokkaista.
Sain pyytämäni lähetteen verikokeeseen hoitajan juteltua hetken lääkärin kanssa ja sain jopa sen päivystyksellisenä eli menen vain labraan eikä tarvitse varata siihen erikseen aikaa kuten "kuuluisi". Lisäksi sain reseptin perussairauteni aiheuttamaan kitalakisammakseen (ensimmäinen kerta moisesta vaivasta) ilman, että piti mennä paikan päälle suuta aukomaan.
En ole vuosikausiin terv.kesk käyttänyt, koska työterveys, mutta nyt kokeilin, koska tuo labratesti ei kuulu meillä työterv.sopimukseen.
Ei sinne pääse. Kolmen kuukauden kuluttua ehkä. Eivät anna edes aikoja kun eivät tiedä silloisesta lääkäritilanteesta. Hoitajaan saa yhteyden digitaalisen sotekeskuksen kautta. Takaisinsoitto ei toimi.
En ollut käyttänyt vuosiin muuta kuin neuvolan palveluita (jotka ensiluokkaisia), mutta nyt olen jo kaksi kertaa käynyt hammaslääkärissä ja kerran lääkärillä kun niihin on päässyt jo seuraavana päivänä ja ovat lähempänä kuin käyttämäni yksityinen. Todella hyvin toimii.
Minulta väärennettiin lab.vastaus, piti olla 35 niin oli laitettu 357. Siellä on töissä rikollisia . Vaihdoin terveysasemaa. Länsi-Hgissä. Siellä oli myös hammaslääkäri ja hänelle oli sanottu että laittaisi hampaani alle mikrofonin. En tiedä laittoiko vai ei mutta sattui ainakin.