Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Brion Zenton arvostelut

29.05.2007 |

Luin juuri Autoliiton sivuilta uusia turvaistuintestejä, ja ainakaan niiden perusteella en päästyisi ostamaan Brion Zento -istuinta. Huhhuh.

Nämä siis kopioitu suoraan Autoliiton sivuilta.





Brio Zento 2007



Arvio: välttävä



ECE-luokitus: 0+ / I / II

Ikäkategoria: 0−7 v.

Painoluokka: 0−25 kg

Tyyppi: -

Asennus: -

Muuta: -



Kiitokset ja moitteet:



Turvallisuus:

+ erinomainen pääntuki

− suhteellisen korkea kuormitus etutörmäystestissä

− kohtalainen kuormitus sivutörmäystestissä

− vyön reititys erittäin hankala

− istuin ei ole vakaa auton istuimella



Asennettavuus:

− väärin asentaminen on mahdollista

− kiinnittäminen vaikeaa

− asentaminen erittäin vaikeaa

− ohjeet ja varoitukset kohtalaisen helppo ymmärtää



Istuinmukavuus:

+ erinomaiset pehmusteet

− jalkatuki on epämukava

− lapsi näkee heikosti ympärilleen



Käyttömukavuus:

+ viimeistelyltään hyvä istuin

− istuimen päällisen puhdistaminen on erittäin hankalaa





Yhteenveto:

Istuimessa on runsaasti eri asennusvaihtoehtoja, mikä heikentää käytettävyyttä ja lisää kuormitusta törmäystilanteissa. Istuin vie paljon tilaa asetettaessa selkä menosuuntaan. Tämä voi aiheuttaa ongelmia pienissä autoissa.





Kommentit (17)

Vierailija
1/17 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aina varotetaan väärästä asennuksesta ja sen mahdollisuudesta ja siitä, että ne ei pysy penkillä paikoillaan. Se on koskenut niin Britaxia Gracoa kuin Brioakin. Ne ei yksinkertaisesti toimi vaikka niin moni niitä pitääkin hyvinä ja turvallisina istuimina. Ammattitestaajat näköjään eivät. Ilmankos niitä myydään vain Suomessa ja Ruotsissa.



Ostettiin aikanaan Recaron Young Sport, joka tuntuu hyvältä ratkaisulta. Ensin luettiin noita testejä.

Vierailija
2/17 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

että ainoa ns. kombi-istuin (jonka siis voi asentaa sekä selkä että kasvot menosuuntaan), jonka saa todella tukevasti kiinnitettyä kummin päin vain, on HTS Besafe Izi Kombi, jossa on pystytty yhdistämään kaksi HTS:n istuimen eri mallia toisiinsa.



Muut kombi-istuimet ovat sellaisia, että ne saadaan kyllä kiinnitettyä tukevasti selkä menosuuntaan, mutta kun tulee aika kääntää istuin toisin päin, kiinnitys jää huteraksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/17 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oman huomioni kiinnitti testissä annettu arvosana välttävä. Itse en ainakaan uskaltaisi kuljettaa lastani istuimessa, joka saa turvallisuustestissä moisen arvosanan.



Muita kahteen suuntaan asennettuja malleja en sieltä arvosteltusta sitten löytänytkään (paitsi tuon HTS:n).

Vierailija
4/17 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruotsalainen testi viime kesänä www.testfakta.se kertoi kyllä kaiken karmeuden näistä istuimista ja niiden " turvallisesta" ja " oikeasta" kiinnityksestä. Alan parhaat ruotsalaiset asiantuntijat eivät saaneet istuimia turvallisesti kiinni. Miten sitten me tavikset.



Niitä mestareitahan taas löytyy vakuuttamaan, että kyllä meillä on tiukasti kiinni, mutta ovatko oikeita henkilöitä sitä arvioimaan.



Hutera kiinnitys on juuri niiden " remmipenkkien" suurin miinus, johon monessa jutussa on kiinnitetty huomiota.

Vierailija
5/17 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Brio sivuilta www.brio.net löytyy tälläinen lehdistötiedote



BRIO kommentoi Ruotsissa Råd & Rön -kuluttajalehden (05/07) turvaistuintestin tuloksia ja Suomessa Moottori-lehden (06/07) julkaisemaa artikkelia testistä.



BRIO haluaa antaa seuraavan lausunnon, joka liittyy Ruotsin kuluttajalehdessä Råd & Rön 24.5.2007 julkaistuun lasten turvaistuintestin tuloksiin. Sama testi on Suomessa julkaistu 25.5.2007 Moottori-lehdessä.



BRIOlla on ehdoton periaate, jonka päämääränä on asettaa lasten turvallisuus aina etusijalle. Siksi otamme erittäin vakavasti tämän testin tulokset, jotka osoittavat puutteita BRIO Zento

-turvaistuimessa.



BRIO suhtautuu ihmetellen BRIO Zenton testissä saamaan arvosanaan sekä tapaan, jolla tutkimus on suoritettu. BRIO Zento on hyväksytty kaikkien ruotsalaisten ja eurooppalaisten määräysten mukaisesti. Myös riippumattomat asiantuntijat ovat kyseenalaistaneet testin suorittamisen.



- ¿Suhtaudumme vakavasti tapahtuneeseen, mutta kyseenalaistamme testituloksen. Olemme noudattaneet turvallisuusperiaatteitamme ja kuten aina, testanneet myös tämän turvaistuimen tiukemmin kuin mitä määräykset edellyttävät. Aiemmissa testeissä, joita on tehty monissa riippumattomissa laitoksissa ja yhdistyksissä, BRIO Zento on saanut erittäin hyvät testitulokset.¿ Näin toteaa BRIOn konserninjohtaja Thomas Bräutigam lausunnossaan.



Råd & Rön -kuluttajalehden tekemä testi ei ole yhdenmukainen niiden testien kanssa, joita mm. Ruotsin Tielaitos ja NTF (Ruotsin Liikenneturvallisuusjärjestö) ovat tehneet.



- ¿Råd & Rön on verrannut turvakaukaloja ja turvaistuimia keskenään, ja sehän on sama kuin vertaisi mopedeja autoihin¿, NTF:n Stefan Karleby toteaa. ¿Jotta testitulos olisi luotettava ja oikeudenmukainen, turvakaukaloja tulee verrata turvakaukaloihin ja turvaistuimia turvaistuimiin.¿



NTF:n omassa testissä BRIO Zento on turvallisuudesta korkeimman arvosanan saaneiden turvaistuimien joukossa, kuten myös ruotsalaisen riippumattoman tutkimus- ja testilaitoksen Testfaktan suorittamissa testeissä.



BRIO aikoo ensin arvioida, mitä testatulle turvaistuimelle on tapahtunut, ja sitten tutkia testin tulokset huolellisesti voidakseen ryhtyä mahdollisiin toimiin turvaistuimen käyttöohjeiden parantamiseksi entisestään.



Malmössä, 24.5.2007



BRIO AB (julk)

Vierailija
6/17 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ulpukkainen:


Ruotsalainen testi viime kesänä www.testfakta.se kertoi kyllä kaiken karmeuden näistä istuimista ja niiden " turvallisesta" ja " oikeasta" kiinnityksestä. Alan parhaat ruotsalaiset asiantuntijat eivät saaneet istuimia turvallisesti kiinni. Miten sitten me tavikset.

Niitä mestareitahan taas löytyy vakuuttamaan, että kyllä meillä on tiukasti kiinni, mutta ovatko oikeita henkilöitä sitä arvioimaan.

Hutera kiinnitys on juuri niiden " remmipenkkien" suurin miinus, johon monessa jutussa on kiinnitetty huomiota.

Ainakin siinä Testfaktan testissä, jossa Graco Cosmic lensi miten sattui, oli kaikki istuimet kiinnitetty väärin. Ilmeisesti tahallaan, sillä kuka tahansa voi käyttöohjeista lukea että istuimen pitää nojata etupenkkiin (Cosmicista en ole varma, mutta ainakin samassa testissä olleen HTS:n istuimen pitää). Verukkeena tälle käytettiin sitä, että kaikki istuimet olivat samalla viivalla koska kaikki oli asennettu samalla tavalla väärin. Tämän kuningasidean järkevyydestä voi sitten jokainen olla omaa mieltään...

Testeissä moititaan hankalaa asennusta ehkä siksi, että aina löytyy niitä aivottomia, jotka eivät osaa seurata yksinkertaisia ohjeita tai eivät vain välitä niistä. Mutta jos osaa lukea ohjeet ja ymmärtää sovittaa istuinta autoon ostotilanteessa, ja vielä näkee hiukan vaivaa asentamisessa, ovat selkä menosuuntaan ehdottomasti paras ja turvallisin vaihtoehto. Voin vannoa että autossamme ei Britax Freeway hievahdakaan, koska se on oikein ja huolella asennettu.

Youtubessa on video, jossa on kuvattu törmäystestissä lapsen liikerataa kun hän on ensin selkä ja sitten kasvot menosuuntaan, siitä näkee selvästi miten raju liike on kun tulee etutörmäys kasvot menosuuntaan. Videossa kerrotaankin, että lapsen aivot voivat kirjaimellisesti irrota selkäytimestä törmäyksen seurauksena. Eli kannattaa nähdä vaivaa ja asentaa se selkä menosuuntaan -istuin hyvin, vaikka hiukan vaikeampaa onkin. Harmi että linkkiä siihen videoon en tähän hätään saa kaivettua, koska en ole omalla koneella. Jos jotakuta kiinnostaa, niin illalla voin laittaa sen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/17 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä - tuo kommentti oli eräässä lastentarvikeliikkeessä kuultua, mutta samaisessa liikkeessä myydään lukemattomia eri merkkejä istuimia, joten siitä syystä otin " vinkistä vaarin" .



Testeihin ja vain 1-2 merkkiä myyvien lastentarvikeliikkeiden kommentteihin en valitettavasti luota, koska en voi olla varma heidän puolueettomuudestaan. Mutta tällä kertaa uskoisin saaneeni puolueettoman arvion, koska HTS ei suinkaan ollut ainoan merkkinen kombi-istuin, jota ko. liikkeessä myydään.



Mutta jokainen tietysti tekee omat valintansa.

Vierailija
8/17 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

harkitsimme yhtenä vaihtoehtona myös Brio Zentoa, mutta sitä myyvästä liikkeestä saimme samanlaisen kommentin: eli he kertoivat, että kannattaa ennemmin satsata pelkästään selkä menosuuntaan istuimeen kuin ostaa Brio Zento, koska istuimen kiinnitys " kasvot menosuuntaan-vaiheessa" ei ole tukeva. Eli istuimen saa asennettua tukevasti selkä menosuuntaan, mutta valitettavasti kiinnitys ei ole yhtä tukeva toisinpäin.



Mielenkiintoinen kommentti myyjältä, joka myy ko. istuinta. ;o)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/17 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset





Latautuu harmittavan hitaasti ainakin minun koneellani, mutta kannattaa silti katsoa!

Vierailija
10/17 |
30.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli sitten testin tekijä mikä tahansa instanssi jajulkaisija mikä tahansa taho, Råd&Rön, Testfakta, Autoliitto tai muut testaajat viime vuosien varrella., niin keskustelun aihe on sama.



Selkä menosuuntaan asennetut penkit ovat " väärin kiinnitettyjä" , testi on väärin tehty tai mitä tahansa. Kaikissa julkaistuissa testeissä niissä on havaittu samat puutteet kiinnitystavoissa. Istuimet eivät pysy tulevasti auton istuimella. Miksi sillä tukijalalla varustettujen istuimien pitäisi nojata auton istuimen selkänojaan ??? Mihin silloin tarvitaan tukijalkaa ???



Minulla ei ole mitään selkä menosuuntaan käyttöä vastaan, vaan huonoja turvaistuimia, jotka eivät testeissä koskaan tahdo menestyä.

Tämä ei koske yhtä istuinmerkkiä, vaan kaikkia ryhmänä. Minusta aivan perusasia on, että istun pysyy paikoillaan kolaritilanteessa.





Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/17 |
30.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ulpukkainen:


Miksi sillä tukijalalla varustettujen istuimien pitäisi nojata auton istuimen selkänojaan ??? Mihin silloin tarvitaan tukijalkaa ???

Siksi, että valmistaja niin sanoo käyttöohjeessaan. Valmistajatkin testaavat istuimia, ja ovat havainneet että juuri oma istuimensa on tukevimmin kiinni ja turvallisin silloin kun se nojaa lisäksi etupenkkiin. Jos istuin on käyttöohjeen vastaisesti asennettu, se on väärin asennettu. Ei siitä ole mitään epäselvyyttä.

Ilmeisesti se tukijalka on monessa istuimessa vain lisäturva sen lisäksi, että istuin tukeutuu etupenkin selkänojaan. Britax Hi-Way tosin asennetaan nimenomaan ilman muuta etutukea kuin tukijalka, mutta valmistaja on juuri sen istuimen kohdalla testeissään havainnut sen turvallisimmaksi asennustavaksi.

Vierailija
12/17 |
31.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

varmaan lastentarvikkeessa niin kertoivat. Se on niiden oma merkki (tuovat sitä itse maahan) siis sen myynnistä parampi voitto heille.

nore:


että ainoa ns. kombi-istuin (jonka siis voi asentaa sekä selkä että kasvot menosuuntaan), jonka saa todella tukevasti kiinnitettyä kummin päin vain, on HTS Besafe Izi Kombi, jossa on pystytty yhdistämään kaksi HTS:n istuimen eri mallia toisiinsa.

Muut kombi-istuimet ovat sellaisia, että ne saadaan kyllä kiinnitettyä tukevasti selkä menosuuntaan, mutta kun tulee aika kääntää istuin toisin päin, kiinnitys jää huteraksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/17 |
31.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun luin loputkin vastaukset huomasinkin että olit vastannut että juuri lastentarvikkeessa oli sinulle sitä vakuuteltu.



Mutta asiaan. Testfaktan sivuilta löytyy video jossa brio zento hajoaa testissä, mutta sekin on varmasti " väärin asennettu" niin kuin aina kun eivät pärjää puoluettomissa testeissä.



http://www.testfakta.se/img/2007/4/13/7863.wmv

Vierailija
14/17 |
31.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko sitten olemassa mitään istuinta, joka olisi selkä menosuuntaan kiinnitettävä, joka olisi saanut hyvät tai erinomaiset arvosanat autoliiton testistä?



Ihmetyttää nämä testitkin, yksi sanoo yhtä ja toinen toista. Joku istuin voi saada erinomaiset arviot jossain testissä ja toisessa testissä se arvioidaan käyttökelvottomaksi. Miten nämä istuimet sitten saavat ne hyväksynnät, siis ne viralliset? Kuka ne testit oikeen tekee? Kuka ne autoliiton testit oikeen tekee?



Kyselen vaan tässä ihan sen takia, kun on pää ihan pyörällä istuimen valinnassa. Kun olet yhden istuimen valinnut, niin seuraavana päivänä löydät varmasti testin, jossa se todetaan kelvottomaksi.



Onko siellä autoliiton sivuilla yhtään erinomaista istuinta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/17 |
31.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,



vielä olisin kysynyt sellaista, että onko Britaxin two-way eliteä testattu missään testissä ja millaisia arvosanoja se on saanut? Autoliiton sivuilta sitä ei ainakaan löytynyt (ei kyllä liity varsinaiseen aiheeseeen, mutta kunhan kyselen).

Vierailija
16/17 |
31.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Marela:


Mutta asiaan. Testfaktan sivuilta löytyy video jossa brio zento hajoaa testissä, mutta sekin on varmasti " väärin asennettu" niin kuin aina kun eivät pärjää puoluettomissa testeissä.

Meillä on tietokoneen näyttö niin huono ja video niin tumma, etten näe onko testissä käytetty tukijalkaa. Ainakin testin taulukossa sanotaan että " kräver inget stödben" . Varsinaista käyttöohjetta en Zentolle löytänyt, mutta ainakin täällä, kuvallisissa ohjeissa, sanotaan että Zentoa voi käyttää ilman etutukea kaikilla paikoilla _tukijalan_kanssa (ilmenee kuvasta), ja etupenkille sen voi kuvan mukaan asentaa ilman tukijalkaa mikäli istuin nojaa kojelautaan.

http://www.brio.se/BRIO_NET/Sverige/?b=3

Eli jos istuinta on käytetty testissä ilman tukijalkaa ja ilman muuta etutukea, se on väärin asennettu. Joku tarkkasilmäisempi voi kertoa näkyykö tuossa videossa tukijalkaa vai ei (tekstin perusteella ei).

Vaikka arvostankin suuresti sitä, että istumia testataan puolueettomasti, ja seuraan testituloksia, ei testeihin silti voi luottaa täysin ennen kuin istuimet on asennettu täsmälleen niin kuin käyttöohjeissa sanotaan.

Autoliiton sivuilla julkaistavissa testituloksissa on todella vähän selkä menosuuntaan -istuimia, koska ne testit on tehnyt saksalainen ADAC. ADACin intresseissä ei ole testata kovin paljon selkä menosuuntaan -istuimia, koska niitä ei Saksassa käytetä. Jännä juttu muuten että tämän vuoden testitaulukossa ADACin sivuilla ei ole tuota Zentoa ollenkaan, vain Autoliiton sivuilla, vaikka Autoliiton mukaan se oli mukana ADACin testissä.

Ei-pohjoismaisissa testeissä on myöskin ongelmana se, että niissä verrataan selkä menouuntaan -istuinten asentamista kasvot menosuuntaan -istuimiin, ja selvähän on että selkä menosuuntaan -istuinten asennus on työläämpää. Ja tästä annetaan miinuspisteitä. Toinen järjettömyys on se, että sellaisia istuimia (kaukaloista turvavyöistuimiin), joissa on korkeat pään sivutörmäyssuojat, moititaan " huonosta näkyvyydestä" . Eiköhän ole aika selvää että korkeat sivutörmäyssuojat rajoittavat näkyvyyttä, mutta turvallisuuttahan tässä arvostellaan eikä lapsen hyviä maisemia. Eli siitä ei pitäisi antaa miinuspisteitä.

En nyt halua kaikkia testejä mollata ja mitätöidä, mutta haluan vain sanoe että niihin ei voi sokeasti luottaa.

Vierailija
17/17 |
31.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos pitää kaikkiin testeihin tutustua ennen ostopäätöksen tekemistä. ;o) Varsinkin kun testitulokset ovat usein vielä ristiriidassa keskenään.



Tärkeintä on varmaan se, että ostitpa minkä istuimen hyvänsä, niin kiinnityksen kanssa tulee olla tarkkana ja käydä kiinnitysohjeet läpi kohta kohdalta, jotta istuin tulee varmasti kiinnitettyä valmistajan ohjeiden mukaan.



Turvallista matkaa kaikille - istuimesta riippumatta! ,o)