Vauvan nettijatkot: Pieni pikalähetys
Lokakuun Vauvassa esittäytyy kiireellä maailmaan tullut Hilda. Miten kävi teillä - ehdittekö hyvin sairaalaan vai menikö täpärälle?
Kommentit (2)
juuri ja juuri ehdittyäni synnytyspöydälle, en ehtinyt saada mitään muuta kivunlievitystä kuin ilokaasua. Mies ei ehtinyt nähdä koko syntymää ja oli juuri lähdössä ulos ovesta "haukkaamaan happea" kun kätilö ilmoitti, että tuossa tuo ensimmäinen jo on... (Mies ei ehtinyt nähdä, kun siinä edessä oli tuplamiehitys henkilökuntaa hääräämässä). Synnytyksen kesto siitä kun lapsivedet kotona meni siihen kun lapsi syntyi oli tunti. (B-vauvaa odotettiin sitten vähän kauemmin, hän syntyi lopuksi hätäsektiolla minuutilleen tunti A:n jälkeen.) Vauvat olivat parikiloisia ja syntyivät kuukausi ennen laskettua aikaa.
Esikoista kun lähdettiin hakemaan ehdittiin sairaalassa olla 10 min ennen kun poika oli maailmassa. Kotoa lähdettin heti kun lapsivedet meni, sitä ennen ei ollut ensimmäistäkään tuntemusta tulevasta.
Kuopus sitten syntyikin kotiin. Nopeaan synnytykseen oltiin sen verran varauduttu että kun ensimäinen supistus tuli mies päätti soittaa heti ambulanssin. Jos matkaa sairaalaan ei olisi ollut tuntia ja matkalla tietyömaata oltaisiin me lähdetty itse matkaan. Ambulanssi tuli viidessä minuutissa ja tyttö kokonaisuudessa 15 minuutissa. Eli ehtivät olla paikan päällä vähän vajaa 10min.
kaikki meni onneksi ihanasti ja matka sairaalaan meni ambulanssilla hyvin rauhallisesti.