Tekoäly sanoi, että vuonna 2100 Suomen suurinuskonto on islam
Pyysin vastamaan vain yhdellä sanalla, koska tekoäly rupeaa aina jaarittelemaan muutoin eikä anna kunnon vastausta.
Kysyin ensin, että mikä uskonto todennäköisimmin on suurin Suomessa vuonna 2070. Siihen vastaus oli kristinusko. Sitten kysyin, että entä vuonna 2100? Siihen tuli sitten vastaukseksi islam.
Että näin.
Kommentit (24)
Vierailija kirjoitti:
Höpötät
No en todellakaan höpötä. Etkö tajua mikä ero syntyvyydessä on nykyään kantaväestöllä ja muslimeilla. Sen tajuaa tekoälykin.
Nopeiten leviävä uskonto. Tietysti se valtaa kaiken kun me hölmöt annamme sen tapahtua.
Kai aiot elää noin vanhaksi, jotta voit mylviä muille miten asiat olivat ennen todella paljon paremmin?
Tekoäly ei huomioinut sitä, että Jeesus ja Tuomiopäivä luultavasti saapuvat jo paljon ennen vuotta 2100. Ja että siinä rytäkässä maa puhdistetaan myös kaikista vääristä uskomuksista.
Vierailija kirjoitti:
Kai aiot elää noin vanhaksi, jotta voit mylviä muille miten asiat olivat ennen todella paljon paremmin?
Suvakkilesbohuorat uuniin.
AI tietää että Persut katoaa puoluekartalta pikaisesti.
Jos katsoo miten esimerkiksi Ruotsissa muslimien määrä on lisääntynyt viimeisen 10-20 vuoden aikana, niin ei tarvitse paljon ihmetellä tuota vastausta.
Viivotinmiehethän ne pörssissäkin rikastuu.
Kumpi lisääntyy räjähdysmäisesti kun toinen ei. Ja kumpia tuodaan maahan aktiivisesti.
No mitä sillä on väliä siinä vaiheessa alkuasukkaita saattaa olla enää suomi nimisessä valtiossa ehkä 100 tuhatta max, loput haudattu taikka paenneet mutavyöryä.
Tekoäly kertoi, että todennäköisesti suurin ryhmä on uskonnottomat ja uskonnollisista suurin ryhmä on edelleen kristityt.
Näin se vastasi minullekin. Antoi toki useamman skenaarion ja tuohon voi vielä maahanmuuton rajoittamisella vaikuttaa. Toki myös valtauskonto 2100 oli ns. "ei uskontoa".
Vierailija kirjoitti:
Tekoäly kertoi, että todennäköisesti suurin ryhmä on uskonnottomat ja uskonnollisista suurin ryhmä on edelleen kristityt.
Kysypä että mikä on suurin uskonto 2100 ja pyydä vastaamaan vain yhdellä sanalla. Voit myös muuttaa vuotta vaikka vuodeksi 2130 tms. Äkkiä se islam sieltä vastaukseksi tulee.
2100-luvun demokraattisessa Suomessa kansa voikin sitten päättää, että kaikki naiset pukeutuvat huiviin ja tarvitsevat saattajan ulkona liikkuessaan.
Suomen osalta chatgpt sanoi Kristinusko Suomessa, mutta Ruotsin tiellä ollaan vahvasti menossa. Ruotsin osalta ollaan juuri siinä pisteessä että islam on valtauskonto 2100 islam
Ruotsi
2050: kristinusko
2100: islam
2150: islam
2200: islam
Karkeasti:
2050: kristinusko lähes kaikissa; islam Albaniassa, Azerbaidžanissa, Bosnia-Hertsegovinassa, Kosovossa ja Turkissa.
2100: lisäksi mahdollisesti Ruotsi ja Kypros islam.
2150: mahdollisesti myös Ranska, Belgia, Kreikka ja Bulgaria islam.
2200: mahdollisesti myös Britannia, Italia, Luxemburg, Slovenia, Sveitsi ja Irlanti islam.
Muissa: kristinusko.
AI ei huomioi sisällissotaa ja muita levottomuuksia, jotka lopulta pyyhkivät loissaastan maasta.
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Muslim_percentage_in_Sweden,_1930%E2…
Nyt luku on varmaan yli miljoona.
Tekoälyyn ei kannata luottaa sokeasti.
Höpötät