Suomenmaa: Ministeri Rydman julisti sodan "järjestörälssille" – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Kehitysvammaisilta leikkaaminen on tyrmistyttävän kylmää politiikkaa, toimittaja Pekka Pohjolainen kirjoittaa:
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman (ps.) on hengenheimolaisineen pitänyt jo kuukausia yllä mahtipontista uhoa ”järjestörälssin” karsimisesta.
Puheissa on maalailtu kuvia lihavista järjestöpomoista litkimässä kuohuviiniä veronmaksajien piikkiin ja pyörittelemässä hyödyttömiä ”humpuukiprojekteja”.
Seuraamukset alkavat näkyä. Kehitysvammaliitto ja Kehitysvammaisten tukiliitto tiedottivat alkuviikosta koko toimintansa olevan vaarassa budjettileikkausten vuoksi.
Vilkaistaanpa kuitenkin sitä todellisuutta, mitä Rydmanin viikatteen heilahtamisesta seuraa. Siinä kun menevät kertaheitolla viestintä, vaikuttamistyö, tutkimus ja ennen kaikkea työkirjoja ja kommunikointivälineitä tekevät yksiköt.
Mitäpä sanovat nyt ne Rydmanin fanaattisimmat opetuslapset, jotka luulivat hallituksen taistelevan jotain kuvitteellista herraeliittiä vastaan?
Oliko puhevammaisten lasten kommunikaatiosovellus Papunet se korruptoitunut politrukki, joka piti nylkeä? Oliko kehitysvammaisten uutislehti Selkosanomat se punavihreä mörkö, jonka tuhoaminen pelastaa Suomen talouden?
Ministeri ja virkamiehet selittävät kirkkain silmin, että ”kohtaavaa toimintaa tuetaan yhä” – samalla kun kansalaisille levitetään paksua sumuverhoa.
Jos järjestöltä viedään yleisavustus – eli rahat vuokriin, sähköön, tietoliikenteeseen ja pakollisiin työnantajamaksuihin – ei mitään kohtaamisia tapahdu. Seinät ja lattia myydään alta ja työntekijät irtisanotaan.
Ainahan toki voi väittää, että kyllä polkupyörällä voi hyvin ajaa ilman runkoakin, kunhan renkaissa on ilmaa.
Kehitysvammaliittoon sijoitetun euron on arvioitu tulevan yhteiskunnalle nelinkertaisesti takaisin ennaltaehkäisevänä hyötynä. Kun nämä ihmiset jätetään ilman tukea ja materiaaleja, lasku kaatuu veronmaksajien niskaan raskaina sote-palveluina.
Kuin polttaisi talon säästääkseen lämmityskuluista.
Hyväosaisimpia johdonmukaisesti paaponut hallitus ja sen kylmää ideologiaa tuuttaava Rydman eivät leikkaa miltään ”rälssiltä”. He leikkaavat niiltä, jotka eivät pysty puolustautumaan, eivätkä edes huutamaan vastaan.
Sen sijaan omaa puoluerälssiä pelastetaan kyllä menestyksellä, vaalit kun on tulossa. Sosiaalinen media näyttää olevan täynnä porukkaa, joka on niellyt Rydmanin halvan populismin sellaisenaan.
Kansalaisen, joka ei vieläkään tätä näe, sopisi kumminkin kysyä edes itseltään, onko vammaisten polkeminen todella sellainen suuri isänmaallinen teko, jota kannattaa mennä edes vinoilumielessä somessa peukuttamaan.
Pian istutaan taas hallituksen budjettiriihessä. Jos 50 miljoonan euron lisäleikkauksia ei sorvata kohtuullisemmiksi ja vammaisjärjestöjen elinedellytyksiä turvata, Orpon poppoo jättää historiaan luvun tyrmistyttävän kylmää politiikkaa, josta on turha hakea sen enempää järkeä kuin sydäntäkään.
Oppositiopuolue keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen huomautti tiistaina, että ”sentään joku inhimillisyys pitäisi olla”. Mutta jos ideologia tai muut syyt estävät tolkullisen poliittisen ajattelun, minkäpä sille voi.
Kaikissa hallituksissa tyhmyyksiä näkee, mutta julmuudessa aletaan jo liikkua aivan uudella tasolla.
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/toimittajalta-ministeri-rydman-julisti…