Miten voisin unohtaa eroajatukset ja rauhoittua, rakastua uudelleen mieheen?
Olen harkinnut eroa ajoittain jo kauan, siis vuosikaudet. Syynä miehen epärehellisyys. Viime aikoina, tai oikeastaan nyt jo vuoden ajan, eroajatus on pyörinyt mielessä koko ajan. En siis jatkuvasti mieti että haluan/ko erota, vaan aina jos on vaikka joku tapahtuma jonne puhutaan menevämme, mietin että mahdammeko olla sitten enää yhdessä.
En luota miehen rakkauteen enkä oikein uskollisuuteenkaan, vaikka toisaalta minulla ei ole syytä tällä hetkellä epäillä kumpaakaan. Itse olen välillä niin vihamielisen katkera hänen epärehellisyydestään, että tuntuu kuin halkeaisin. Olen huomannut siksi etääntyneeni hänestä kauemmas, vaikka en haluaisi sitä.
Haluaisin saada eroajatuksen pois päästäni ja elää taas normaalia arkea, koska tämä on raskasta. Haluaisin myös taas tuntea rakkautta häntä kohtaan. Mutta miten sen saa tehtyä?
No et mitenkään, jimos toinen valehtelee. Miksi edes haluaisit rakastua, kun hän ei rakasta sinua.