Uskomatonta, miten perussuomalaisia on kuvailtu vielä muutama vuosi sitten
"Puolueen kannattajat ovat tyypillisesti työväenluokkaan samaistuvia, mutta vasemmistolaisuutta vierastavia, keskimääräistä vähemmän koulutettua väkeä. Eliittiin sen kannattajat eivät samaistu millään tavoin, sanoo Rahkonen.
Perussuomalaiset on Rahkosen mukaan Suomen puolueista eniten keskellä poliittista arvokarttaa. Se on keskusta-vasemmistolainen, ei oikeistopuolue, sanoo Rahkonen."
Kommentit (5)
Talouspoliittisesti persujen kannattajat edelleen lienevät talouspoliittisesti kohtalaisen lähellä keskiviivaa. Eivät niin vasemmalla kuin demareiden kannattajat mutta eivät niin oikealla kuin Kokoomuksen. Jos pitäisi sanoa niin liberaali-konservatiivi -akselilla persujen äänestäjät ovat ehdottomasti enemmän konservatiivisuuteen kallellaan ja jotenkin olettaisin että olivat sitä jo muutama vuosi sitten.
Voitte olla eri mieltä mutta itse uskon että demareiden talouspolitiikka olisi huomattavasti helpompi yhdistää persujen vastaavaan kuin Kokoomuksen. Muissa arvoissa tosin ollaan sitten aika kaukana.
Persujen oikeistolaistuminenhan nopeasti on yksi suurimpia muutoksia kotimaisessa politiikassa viime vuosina - tietysti myös kokoomuksen arvopohjan muutos, joka mahdollistaa tämän yhteistyön "Riikan" johtaman halla-aholaisten kanssa.
Persujen linja. Voi vihellys sentään. Huonoa käytöstä ja kokoomuksen nuolemista. Vaikea sanoa kumpi on vastenmielisempää?
Keskusta-vasemmistolainen... on nopeasti meininki muuttunut.