Miksei telkkarissa enää näytetä leffojen lopputekstejä? Ainoastaan YLE näyttää lopputekstit
Lopputeksteihin on yleensä valittu hyvä musiikki, joka kruunaa elokuvakokemuksen. Samalla lopputekstejä katsoessa ja musiikkia kuunnellessa voi sen parin minuutin ajan sulatella näkemäänsä ja miettiä elokuvaa. Tämä kokemus pilataan nykyään ihan täysin alkamalla heti mainostaa mitä seuraavaksi tulee telkkarista ja lopputekstejä näytetään ehkä 5 sekuntia sitä ennen. Pilaa koko leffakokemuksen tehokkaasti!
Kommentit (5)
Näin juuri. Lopputekstit ovat osa elokuvan kokonaisuutta. Joskus niissä on koristeellista asettelua, tietoa tekijöistä ja musiikista. Joskus niissä voi olla myös vitsejä tai muuta kivaa.
Yksi ilmentymä siitä, miten nykymaailma ajaa meitä keskittymishäiriöiseen, passiiviseen jatkuvaan kuluttamiseen
Syy on mainoksissa. Niitä on muutenkin liikaa. Välillä ei pysty katsomaan kun tuntuu että on jatkuvasti mainostauko.
Samaa olen kiukutellut! Paitsi, että siinä tulee se musiikki niin tulee myös elokuvan roolisuoritukset jotka toisinaan kiinnostavat paljonkin. Ei pelkästään päänäyttelijät vaan esim. jonkin sivuosanäyttelijän nimi kiinnostaisi. Komedioissa toisinaan tulee pätkiä filmin teosta, tai muuta humoristista juttua. Kaikki menee nykyisin nopeutettuna, ettei vain aivoparat pääse rentoutumaan.
nosto