Ei kuulu tänne mut kysyn et millanen alue on Espoon Mankkaa
Laitoin aloituksen aihe vapaa-sivulle mut ei sitä sieltä kukaan kuitenkaan huomaa. Eli tässäpä kysymyksiä:
Eli onko Mankkaa lapsiystävällistä seutua ja onko puistoja, lapsille kerhoja yms.? Miten koulut? Edessä muutto ulkomailta takaisin Suomeen ja asuntoa tarjottu Mankkaalta. Joskus olen vain ohi/läpi kulkenut enkä nyt pääse paikan päälle aluetta katsomaan. Kiitos jos joku viittii vastata.
Kommentit (7)
on yksi parhaimmista alueista Espoossa. Ns. rikkaiden rauhallinen omakotitaloalue. Kauppakin löytyy mutta muut suuremmat palvelut on Tapiolassa johon ei ole kovin pitkä matka. Mieheni on asunut Mankkaalla lapsuutensa ja minä olen ollut siellä töissä. Suosittelen ehdottomasti, itse muuttaisin sinne todella mielelläni!
Mankkaalla asuu paljon lapsiperheitä ja mielestäni on oikein mukavaa ja rauhallista aluetta. Tapiolaan tosiaan on n. 5km, jossa on paljon kauppoja, samoin Matinkylään n. 6km, jossa on Iso Omena kauppakeskus.
Mankkaan ostarilla on Tiimari, R-kioski ja Lidl. Vieressä on Alepa. Toisessa suunnassa on K-supermarket Mankkaa ja Tarjoustalo. Samassa rakennuksessa on itsepalvelukirpputori Akseli, jossa on paljon mm. lastenvaatetta myynnissä.
Mankkaalla on lapsille ainakin seurakunnan kerhoja ja muskareita, perhekerhoja, äiti-vauvakerhoja, mll:n perhekahvila ja puistoja, jossa on myös puistotäti.
Tässä näin alkuun...
Eli Nygrannaksentieltä on asuntoa tarjottu. Kartasta kun kattelin niin näyttäis olevan melko lähellä Taavinharjun ala-aste...oonko väärässä? Ja lisää mielipiteitä mielelläni kuulisin alueesta. Teille jo vastanneille kiitos kannustavista kommenteista. On kyllä vähän hankalaa täältä kaukaa käsin hoitaa näitä asuntoasioita mutta tietty ainahan sitä voi pois muuttaa jos ei miellytä alue ja asunto. Muistelen itsekin että kun ohi olen mennyt niin melko rauhalliselta alueelta vaikutti.
Oli pakko korjata tuo äskeisen tekstini moka...jospa opettelisin lukemaan karttaa paremmin...
Nygrannaksentie on hyvä paikka ;o)
Sinuna en miettisi hetkeäkään, jos sieltä on sopivaa asuntoa tarjottu. Taavinkylän ala-aste on ihan vieressä, samoin Taavinkylän lastentalo (=päiväkoti) ja neuvola.
Tosiaan Nygrannaksentie on kiva paikka! Taavinkylän ala-aste on siinä vieressä. Taavinkylän neuvola lopettaa nyt kesäkuussa ja asiakkaat siirtyvät Mankkaan neuvolaan.
Mankkaa on ihan mukavaa seutua lapsiperheelle. Asunnot ovat pääosin omistusasuntoja, mutta joukossa on jonkin verran asumisoikeus- ja vuokra-asuntojakin. Muutamissa vuokra-asuntokohteissa on olliut toisinaan levottomampaakin, joten jos voit kertoa edes suurin piirtein mistä päin Mankkaata teille on tarjottu asuntoa, niin voisin sitten kertoa lisää.