Tahdotko virkamiesexäsi tiirailemaan tietojasi?
Suomessa on eduskunnan valmistelussa laki, joka antaisi poliisin tehdä rikostiedustelua ilman rikosepäilyä.
On hyvä muistaa, että lähes myyttisestä maineestaan huolimatta suomalainenkin virkamies sortuu välillä uteliaisuuteen.
Suomalaiset poliisit ovat muun muassa antaneet ihmisten kuvia laittomasti AI-tunnistusohjelmille, käyttäneet viranomaistietokantoja exänsä yksityiselämän kaiveluun, tarkastelleet entisten kollegoidensa tutkinnan etenemistä, sekä vuotaneet tietoja äärioikeistoryhmälle.
Ei siis ole mahdotonta, että tulevaisuudessa virkamiesexät pääsevät tutkimaan myös sinun viestinvaihtoasi tai jakamaan sitä rikollisille.
Luottamusta järjestelmää kohtaan ei herätä myöskään se, että kansalaisten yksityisyyttä kavennetaan samalla, kun poliitikot ja viranomaiset pyrkivät tekemään omasta toiminnastaan vähemmän avointa.
Kolumni | Tahdotko virkamiesexäsi tiirailemaan tietojasi?
Tämäkin vielä. Orpon äärioikeistolainen hallitus on saanut kauheaa tuhoa aikaan. Pelottava hallitus.