Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mökkinaapuri kuoli keväällä

Vierailija
03.08.2026 |

ja perikunta on kaiketi tehnyt päätöksen mökin kohtalosta. Lauantaina yksi perikunnan jäsenistä kävi meidän mökillä ja kertoi, että he ovat hakkauttamassa koko metsäpalstan alueelta puita pois, osin avohakkuutakin, koska perintöverot pitää maksaa ja heille oli kerrottu, että hakkuu olisi nopein tapa saada rahaa. Koska palsta on meidän naapurissa, niin kyseli, onko meillä siihen mielipidettä ja näytti karttoja ja jotain ajolinjoja. Me tietty vastustimme ja mies sanoi, ettei missään nimessä suostu, mutta vastaus oli, että naapuri ei voi kieltää, he nyt ajatteli, että varoittavat etukäteen. Vaihtoehtona on se, että maksamme heille, että eivät hakkaa vaikka 10 vuoteen, siitä voi tehdä sopimuksen. Oletin, että summa on jotain muutaman tonnin luokkaa, mutta sopiva summa olisi kuulemma 28 000 euroa! Tuo on kuulemma vähemmän, mitä hakkuista saavat rahaa ja se takaisi maiseman ja marjamaiden säilymisen 10 vuoden ajan.

Sanottiin samantien, että kiitos ei. Nyt olen miettinyt, että yrittikö se mies vedättää meitä oikein tosissaan vai maksaako ihmiset oikeasti tuollaisia summia siitä, että ei tule avohakkuita. Ja onko tuo edes laillista, minusta se oli kiristystä.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
03.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Totta kai voit ostaa maiseman. Mutta ei se tosiaan ilmaista ole. Ei teitä ole vedätetty, saitte tarttua tarjoukseen tai olla tarttumatta. Se oli teidän oma päätöksenne.

Vierailija
2/6 |
03.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä järkeä maksaa siitä, että lykkäisivät hakkuita kymmenellä vuodella? Haukkaavat alas sen nyt, niin  kymmenen vuoden päästä siinä kasvaa jo jonkinnäköinen puusto tilalla, joka helpottaa aikanaan teidän mökkinne myyntiä. Toivottavasti teidän omalla puolella kasvaa sen verran puustoa,  ettette ihan avomaastoon jää ja vaikka jäisittekin, niin sitten vaan ennemmin sijoitatte sen 28 000 oman mökkipalstan maisemoimiseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
03.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksei vihreät sitten tartu perintöveroon on kun lähes kaikki ovat sitten joutuneet hakkaamaan metsää ihan vain tuon takia?

Vierailija
4/6 |
03.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole kiristystä ap, että ihmiset tekevät omaisuudellaan vapaasti mitä haluavat.

Jos metsä on teille tärkeä niin tee siitä ostotarjous.

Vierailija
5/6 |
03.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärrätkö että metsä kasvaa takaisin sen avohakkuun jälkeen? Metsä kaipaa myös aika ajoin uudistamista. Ne puut eivät ole ikuisesti siellä, vaan kuolevat jossain vaiheessa. Marjamaille on vain hyväksi se että metsää uudistetaan, ei ne marjat enää ryteikössä kasva tai ilman valoa kun puuston latvuksen estävät valon pääsyn maahan.

Vierailija
6/6 |
03.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vai sanoi mies, ettei missään nimessä suostu😂. Onko näin tyhmiä ihmisiä oikeasti olemassa?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän kaksi