Korkeakoulutus maksulliseksi 2040, oletteko aloittaneet lapsen lukukausimaksujen säästämisen?
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012172424.html
Ministeri Talvitie lupaa: Maksuton väylä ensimmäiseen tutkintoon säilyy vuoteen 2040
Ministeri Mari-Leena Talvitie lupaa maksuttoman väylän ensimmäiseen tutkintoon säilyvän vuoteen 2040.
Hallituksen valmistelema lakiesitys mahdollistaisi ensimmäisen tutkinnon suorittamisen maksullisena, avoimena korkeakouluopetuksena.
Eli kohta tulee ohituskaista maksukykyisille ilman pääsykokeita tai todistuvalintaa ja sitten 2040 tulevat lukukausimaksut kaikille. Toisin sanoen kannattaisi alkaa säästämään lasten lukukausimaksuja varten. Miten olette aikoneet hoitaa asian? Me mietimme että vähentäisimme kulutusta ja laittaisimme rahaa sivuun rahastoihin. Kummilapselle olemme jo säästäneet myös muutaman kympin kuussa.
Kommentit (6)
Lukukausimaksut ovat yleisesti käytössä huippuyliopistoissa maailmalla. Valtion rahoitusta yliopistoille voidaan pienentää, kun yliopistot saavat rahaa lukukausimaksuina. Veronmaksajat kiittävät.
Vierailija kirjoitti:
Lukukausimaksut ovat yleisesti käytössä huippuyliopistoissa maailmalla. Valtion rahoitusta yliopistoille voidaan pienentää, kun yliopistot saavat rahaa lukukausimaksuina. Veronmaksajat kiittävät.
Esimerkiksi huippuyliopisto Oxfordissa lukukausimaksuja kyllä on, mutta erittäin edullisella opintolainalla joka pitää maksaa takaisin vain jos tulot ylittävät maksurajan. Lukukausimaksuja ei ole muissa pohjoismaissa joten eivätköhän fiksut suomalaisetkin suuntaa sinne paremman koulutuksen, työmahdollisuuksien ja ilmaisen koulutuksen perässä. Jos haluaa tulla takaisin niin samalla tutkinnollahan työllistyy Suomessa.
Syntyvyys alenee, jos vanhemmuutta miettivä huomaa, että jokaiselle syntyvälle lapselle pitää alkaa kasata opintokassaa.
Tämä ei vaikuta niihin, jotka eivät usko jälkikasvunsa kuitenkaan koskaan opiskelevan yliopistossa.
Lukukausimaksut JA opintotuki kokonaan lainaksi. Korkeakoulutus tulee maksamaan 250 000 tjs. Hallelujah ja hoosianna!
100 000 19 ikävuoteen mennessä 5% laskennallisella vuosituotolla on sellaiset 270 kuussa sijoituksiin. Eli tuo kannattaa laskea kuukausittaisten menojen lisäksi. Tai sitten voi äänestää puolueita jotka haluaa tehdä Suomesta eurooppalaisen maan USA:n sijaan.
Omat lapset opiskelevat jo korkeakouluissa ja toivottavasti myös valmistuvat tuohon mennessä.