Naiset, kertoohan: miksi nainen käyttäytyy näin miestään kohtaan?
Esimerkki
"Mark yrittää kertoa päivästään Lisalle, sillä hän on innoissaan uudesta työprojektista. Mutta heti kun hän alkaa selittää asiaa, Lisa keskeyttää hänet. ”Saat työn aina kuulostamaan kaikista tärkeimmältä asialta”, Lisa tiuskaisee. ”Et koskaan kuuntele minua, kun puhun omista ongelmistani.”
Myöhemmin samana iltana Mark tarjoutuu korjaamaan vuotavan pesualtaan. Lisa pyöräyttää silmiään: ”Sotket sen kuitenkin vain pahemmin kuin viimeksi. Soitan putkimiehelle.”
Myöhemmin samalla viikolla ystävien kanssa vietettävissä juhlissa Lisa pilkkaa leikillään Markin ulkonäköä kaikkien kuullen. Mark tuntee vihaa, mutta ei sano mitään.
Samana iltana Lisa haluaisi lähteä romanttiselle iltakävelylle, mutta loukkaantuneena ja etäisenä tunteva Mark väittää haluavansa mieluummin katsoa lisää televisiota.
Ajan myötä tällaiset tilanteet kasaantuvat. Mark tuntee, ettei häntä arvosteta eikä kohdella kunnioittavasti. Heidän välinen yhteytensä hiipuu, ja sen tilalle tulevat hiljaisuus, vihaiset riidat ja etäisyys."
Mistä tuollainen dynamiikka ja epäkunnioitus oikein kumpuaa?
Kommentit (20)
Nainen(kin) voi olla itsekäs mulkero. Tai ajattelee ettei mies voi loukkaantua mistään.
Vierailija kirjoitti:
Millaista on romanttinen kävely?
Nainen päättää että nyt kävellään tuonne käsikädessä ja nainen puhuu. Valitettavasti tiedän paljon tuollaisia pariskuntia, kaiken ikäisissä.
Pari ei kommunikoi toisilleen rakentavalla tavalla. Tuollainen tilanne on syntynyt ajan kanssa ja sen syy on yleensä toisen pitäminen itsestäänselvyytenä, väsymys ja kauna.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Millaista on romanttinen kävely?
Nainen päättää että nyt kävellään tuonne käsikädessä ja nainen puhuu. Valitettavasti tiedän paljon tuollaisia pariskuntia, kaiken ikäisissä.
Kysy niiltä kaikilta ja lukuisilta naisilta suoraan.
Niin ne arkipäiväiset pikku "julmuudet" tai ajattelemattomat teot pikkuhiljaa kasautuvat
Kaikkia satuja miehet keksivätkin manosfäärissä. Miksi mielikuvitusnainen tekee näin... siis miksi!!!!!!
Vaikea tietää tuon huonosti kirjoitetun sadun tekijän motiiveja. Olisiko se uhrinarratiivin rakentaminen vätysmiehen ympärille?
Kuin Valitut Palat mutta surkeasti käännetty ja juonikin paska.
Mark jaarittelee aina työstään.
Taloyhtiössä vuotava allas kuuluu taloyhtiön vastuulle.
Mark on aiemmin arvostellut Lisan ulkonäköä seurassa.
Lisa tykkää kävelemisestä.
Vierailija kirjoitti:
Nainen(kin) voi olla itsekäs mulkero. Tai ajattelee ettei mies voi loukkaantua mistään.
Nyt on huomautettava, että kyseessä on fiktiivinen tarina.
Sanoisin, että nainen on katkeroitunut miehelle. Mies on todennäköisesti ollut koko suhteen ajan itsekäs mulkero, eikä kykene mihinkään. Huom, häneen ei luoteta LVI-hommissa, kutrn ei pidäkään jos puyttuu sertifikaatti. Minunkin exäni katkaisi vesijohtoputken kun kuvitteli, että osaahan hän. Teki asennusta niin että putkistossa oli paineiset vedet sisällä ja tulovesijohdon hana auki.
Vierailija kirjoitti:
Kaikkia satuja miehet keksivätkin manosfäärissä. Miksi mielikuvitusnainen tekee näin... siis miksi!!!!!!
No ei noinkaan. Kärjistäminen on hyvä asia kirjoittamisessa. Se tuo esiin aidosti sen jutun, joka jäytää mieltä. Huono puoli on se, että tartutaan vain siihen että se kärjistää, eikä siihen, että niin voi tuoda esiin ongelmia. Samoin se koira älähtää johon kalikka, mutta kun kaikki listatut asiat ei osu.
Asioiden kasaantumisen joku mainitsi. Se aiheuttaa lumivyöryn ja blaablaa, Tää jos molemmat näkee työpäivän päälle ja alkaa selittää omaa tärkeää asiaa, toinen alkaa kelata, että onpa toi itsekäs. Tätä tarpeeksi ja lumivyöry ja blaablaa.
Asioiden korjausyritys silloin kun toisella on käämit jo pahasti kärähtäneet on sellainen taitolaji, että oksat pois. Se ärsyttää vielä enemmän varsin useasti ja sitten voi muka hyvällä omalla tunnolla uhriutua lisää ja päästää paineita ja sitten molemminpuolinen lumivyöry ja blaablaa.
Listaan löytyy jatkoa vaikka miten.
Suhteet on helppoja kuin sunnuntaiaamu.
Vierailija kirjoitti:
Niin ne arkipäiväiset pikku "julmuudet" tai ajattelemattomat teot pikkuhiljaa kasautuvat
Ja siksi 90% eroista panee alulle nainen kyllästyttyään paskaan kohteluun.
Oliko teksti jostain miesasiamiesten parisuhdeoppaasta, halvalla käännetty amerikka-suomi 😂
Mark voi vetää sen eräänkin tavaran päähänsä.
Ap ei saa pillua, joskin on kyseenalaista, liekö hän edes hetero kun amerikkalaista hömppäschaibaa lueksii
Vierailija kirjoitti:
Ap ei saa pillua, joskin on kyseenalaista, liekö hän edes hetero kun amerikkalaista hömppäschaibaa lueksii
Mä seurustelin kerran kaappi biin kanssa.
"Puhut aina vain omista asioistasi etkä koskaan kuuntele minun juttuja" hmm mikä voisi naisella olla, varmaan puhuu latinaa, täysi mysteeri, ei mitään vinkkiä saa.
Saattaapi huomaamatta tapahtua suhteessa molemmin puolin ja tapahtuukin. Tunnustan, että on vaikea välillä nähdä milloin toisella on jotain hyvin tärkeää mielessään.