Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

"Hiukan" närästää nämä yritysnumerot ja niiden hinnoittelu

Vierailija
27.07.2026 |

Onko jokin muu syy kuin operaattoreiden lobbaus siihen että nykyään saa liki kaikkiin firmoihin ja palveluihin soittaessa maksaa hunajaa verratuna siihen että olisi normaalit kännynumerot jotka suurimmalla osalla kuuluvat paketin hintaan.

Pahimmillaan maksat 50 c minuutilta kun jonottelet.

Törkeää.

Sitten vielä kirsikkana nämä euroja/ min maksavat numerot joiden ainoa tarkoitus on rahastaa.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
27.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Soitan vain pakon edessä 010,020,030-alkuisiin.

Vierailija
2/5 |
27.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuluttajaviranomaisten pitää puuttua siihen, että operaattorit jättävät nämä numerot kk-sopimusten ulkopuolelle. Miksi edes saavat niin toimia?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
27.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Harvalla firmalla lienee enää omaa väkeä vastaamassa puheluihin, vaan palvelu ostetaan joltain kolmanelta osapuolelta. Osa hinnoittelusta voi myös olla tarkoituksellista, että ihmiset eivät soittaisi vaan käyttäisivät mutia kanavia hoitaakseeen asiaansa.

 

Omalta kohdalta en muista milloin olisi edes jonkin asian takia törmännyt yritysnumeroon.

Vierailija
4/5 |
27.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Postiin soittaminen ja jonottaminen on törkeän kallista. Voit joutua jonottamaan yli puolituntia. 

Vierailija
5/5 |
27.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hölmöä on myös verottajan kanssa asiointi. Edes kirjautuneena ei netissä saa kysyttyä mitään henkilökohtaista, vaan pitää soittaa. Maksu on sentään vain normaali operaattorikohtainen puhelumaksu, mutta myös jonottaminen maksaa. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme kolme