Kärpäsongelma kodeissa- ei pitäisi päästää sisään kärpäsiä
Siitä ovesta mennään ja tullaan rivakasti ja se suljetaan äkkiä. Ovenkarmit suihkutetaan kärpäsmyrkyillä ja ikkunoihin laitetaan verkot.
Ymmärrän että ravintoloihin niitä pääsee, kun ovi käy koko ajan mutta miten koteihinkin voi? Se on sama peli kuin hyttysten kanssa, et sä voi pitää niille avoimien ovien päivää.
Kommentit (8)
Meillä siivotaan säännöllisesti ja tyhjennetään roskikset. Ei ole yhtään kärpästä sisällä. Jos joku eksyy sisään, niin lätkällä päin näköä.
Kärpäsistä on vaikea päästä eroon. Ne ei vaan suostu lentämään ulos jos sisälle pääsevät
Yhtään ainutta kärpästä ei ole ollut sisällä tänä kesänä.
Vierailija kirjoitti:
Samaa voisi kokeilla rajoilla.
Persujen puoluekokouksessa voi kokeilla vaikka Zyklon B-tä. .
Vierailija kirjoitti:
Kärpäsistä on vaikea päästä eroon. Ne ei vaan suostu lentämään ulos jos sisälle pääsevät
Se on mielenkiintoinen juttu, ettei siitä samasta aukosta osatakaan mennä ulos enää.
Itse suutuin siitä: Olen muutenkin huonouninen, jo lapsesta lähtien. Helteillä pidin ikkunaa auki; sieltä oli tullut kärpänen sisään. Kävin sitten nukkumaan, heräsin siihen, et jokin käveli pitkin käsivartta. Ajoin sen pois ja nukahdin uudestaan. Kohta sama juttu. Tein valot ja kyttäsin sitä, otin kaapista mainoksia ja tein niistä lätkän. Ajoin sitä takaa, varmaan puoli tuntia. Lopulta se meni sopivalle korkeudelle, ja .... SPLÄTS! Se jäi. Loppuyön nukuin hyvin.
.....
Äiti neuvoi aikoinaan: Älä pidä ikkunaa auki loppuillasta eikä varsinkaan yhtäaikaa valoja päällä (näin myöhäiskesällä) - ne kaikki kirotut tulee sisään. "Suunnistaa" ilmeisesti sekä hiilidioksidin (uloshengitysilma) että myös valon mukaan (päättelin).
Meidän talon kärpäsillä on ongelma. Ne luulee olevansa leijonia
Samaa voisi kokeilla rajoilla.