Oletko matkustanut "pummilla"?
Ennen pystyi vaivatta matkustamaan autojunissa pääradalla pummina.
Joka ilta lähti autojunat sekä pohjoisesta että etelästä. Autojunien vaunuihin oli helppo livahtaa. Nuo yöjunat olivat yli kilometrin mittaisia ja autovaunut olivat aina junan viimeisinä. Vaunuihin hypättiin väliasemilla tai niiden sisään saattoi mennä jo Pasilassa, Oulussa, Rovaniemellä.
Pari kertaa jäin kiinni mutta noissa junissa oli yleensä aina salamatkustajia niin meidät vaan lempattiin seuraavalle asemalle. Varusmiehiä yleensä oli pitkillä yöjunamatkoilöa pummitovereina.
Kasarilla ja ysärillä matkustus oli helppoa. Yleensä aukaisimme jonkun auton ovat ja istuimme siinä, emme rikkoneet tai sotkeneet.
Myös Raahesta pääsi päivittäin Hämeenlinnaan valtavien teräskela- junien kyydissä.
Tuo Hämeenlinnaan menevä juna kiihdytti niin hitaasti että sen kyytiin saattoi hypätä kaukana Rautaruukin lastauspaikan jälkeen jolloin veturi oli kilometrin päässä radankaarteen takana- kiinnijäämisvaaraa ei ollut.
Usein hyppäsimme junan kyytiin kesäiltoina kotoamme Hämeenlinnasta ja kävimme Raahessa päiväretkillä, kaikki kylämme pojat tekivät sitä ja siitä kai työ myöhempi autojunissa pummilla ajelu jäi
Ihanaa oli kesäyössä rautakelajunassa joka mateli 60 kmh koko matkan, olutta joimme,, vaunusta toiseen hyppelimme