Oliko teillä sun lapsuuden perheessä aina voita? Meillä oli. Elettiin 80-90-lukua.
Kommentit (20)
Joo oli. Tosin itse halusin käyttää margariinia koska sitä pystyi levittämään suoraan jääkaapista otettunakin. Sitä sitten käyttivät muutkin toisinaan.
Meillä oli Flooraa. Menin 19-vuotiaana ravintolakouluun ja muutin sen vuoden aikana omilleni, siitä lähtien olen käyttänyt aina vain voita ja oliiviöljyä. Laatu ennen kaikkea.
Ei ollut. Voimariini käytössä aina.
Anoppilassa oli pelkkää voita loppuun saakka. Vihasin sitä, kun ei saanut levitettyä leivälle.
Aluksi oli. Ja koulussa. Ja emmental juusto joka ei lapselle maistu. Tosin levite oli aluksi pahempaa kuin nykyiset.
Ei ollut oli Floraa,kevyt maitoa...
Voita ja margariinia. Voi oli ruoanlaittoon.
Kyllä oli voita kotona, 1970-80- luku, enkä kyläpaikoissa oikein voileipiä kyennyt syömään, kun oli kamalaa margariinia.
Flooraa. Vasta nykyisen mieheni kanssa kimppaan mennessä oli opeteltava käyttämään Voimariiniä. Sille kun ei muut kelpaa.
Suolaista Rama-margariinia, joka päivä.
Voita vain kun anoppi ja appi tulivat kylään. Se suolatonta.
Saksansuomalainen
Vierailija kirjoitti:
Meillä oli Floraa
Hei, mitä me laitettiin leivälle ennen kuin oli flooraa...
Kevytlevitteitä ja kasvimargariineja oli aina. Ei siis esimerkiksi Oivariinia koskaan.
Vierailija kirjoitti:
Meillä oli Floraa
Meilläkin oli jo 70- luvulla, joskus harvemmin oli voita
Ei ollut. 60 -luvulla siirryttiin jo margariiniin. Terveydenhuollossa ei enää suositeltu voita, kun kolesterolit olivat aikuisilla niin korkealla ja lapsetkin liian pyöreitä.
Ei, muistelisin että (silloiselta myyntinimeltään) oivariinia tai flooraa, joskus 90-luvulla tais olla myös beceliä.
En ole koskaan oppinut käyttämään levitteitä leivällä, joten sinällään mulle oli aivan sama, mitä rasvaa meillä milloinkin kaapista löytyi.