Se joka käyttää naisista/naisestaan sanaa AKKA antaa itsestään aivan mielettömän tyhmän ja moukkamaisen kuvan.
Täällä palstailee jatkuvasti joku joka käyttää sanaa 'akka'.
Kommentit (23)
Akka on jotenkin vielä pahempi/tyhmempi kuin muija.
No mtes pimuttelu sopii teille typyköille?
En mää nyt tiedä, senkin voi sanoa ihan rakkaudella-tai huumorilla Kuinka moni kuitenkin käyttää miehestään ukko-sanaa. Riippuu ihan pariskunnastan keskinäisestä tavasta.
Totta. Fiksut ihmiset sanovat puoliso/kumppani/vaimo/tyttöystävä
Mun työpaikalla on mies, joka käyttää puolisostaan sanaa emäntä. Ja aivan ilmeisella rakkaudella. Emäntähän tarkoittaa yleensä sitä joka määrää huushollissa.
Eri murteissa ja eri puolella maata on erilaisia tapoja puhutella. Ei kaikesta kannata nokkaanuta.
Vierailija kirjoitti:
En mää nyt tiedä, senkin voi sanoa ihan rakkaudella-tai huumorilla Kuinka moni kuitenkin käyttää miehestään ukko-sanaa. Riippuu ihan pariskunnastan keskinäisestä tavasta.
Totta, mutta useimmiten tuota käyttää elämämkallut
Itse kutsun naapurin naisia (joita en tunne) rouva.
Puolisoni puhuu naapurin akoista ja aina särähtää korvaan.
En ole käyttänyt, mutta tuntuu että tästä(kin) on tehty ongelma. Minua voi kutsua sanalla ukko, äijä, poika tms. enkä nosta meteliä, eikä varmaan nostaisi muutkaan äijät?
Riippuu murrealueestakin, pääosin E.Suomessa tuo on halventavaa mutta esim. Savossa ei välttämättä.
Vedetään vaan kuivaa linjaa ja puhutaan kaikista henkilöinä. Ettei kukaan vain pahoita mieltänsä. Vai pitäisikö puhua atomi-olennoista, sitten ollaan varmoilla vesillä.
Käytän naisestani sanaa AKKU koska hän käy kuten AKKU. Hän lataa itseenä aikansa ENERGIAA joka purkautuu sitten kohta KIUKKUNA.
Etelä-Pohjanmaalla ihan tavallinen nimitys naisesta ja vaimosta, nuoremmista puhutaan likkana. Murresana. Toiset puhuvat eukoista tai muijista.
Tulee mieleen kouluttamaton persumies, jolla on iso maha ja nuhruinen, kulunut t-paita ja vyöllä kiristetty teryleenihousut mahan alle. Tämä mies hallitsee nämä alatyyliset nimittelyt naisista, seksuaalivähemmistöistä ja m-muuttajista ja käyttää niitä myös täysin suodattamatta tilanteessa kuin tilanteessa.
Akka oli alkuun ihan neutraali sana niinkuin Ukko mutta Akat pilasi sen.
Se on ihan sama mitä sanaa käyttää kun siitä tulee kuitenkin ajan myötä negatiivinen.
Ei, vaan akka on kunnianimike.