Joensuun pridefobia
Seksitreffejä on sovittu uimahalliin jo vuoden ajan – Joensuu sulki Vesikon höyrysaunan saatuaan touhusta tarpeeksi
Ilta-Sanomat kertoi, että kyse tapaamisista, joita miehet sopivat anonyymilla verkkosivustolla uimahallin höyrysaunaan.
Joensuun kaupungin liikuntajohtaja Timo Heinonen kertoi viime perjantaina Ylelle, että ”tietynlainen porukka on tehnyt treffejä ja siihen on jouduttu puuttumaan”. Nyt Heinonen myöntää, että kyseessä oli miesten sopimat seksitapaamiset.
Kommentit (7)
Lisää yksilönvapauksia! Ei pidä puuttua! Mitään ei pidä hävetä tai tuomita!
Yleinen sauna on sauna eikä mikään homojen leikkipaikka. Fobia taitaa olla prrzeessäsi?
Yhteiskunnan stigma on niin vahva, että tapaamisia edelleenkin pidetään ”salassa”. Harmi, että näin joudutaan toimiaan vielä nykypäivänäkin.
Kiinnostavaa olisi tietää ukkomiesten osuus näissä tapauksissa, jossa seksiä ei voi harrastaa kotona vaan ”piilossa”.
Niin, seksi yleensä kotona. Mikseivät nämä voi?
Joensuussa Pride oli perinteisesti toukokuussa ja se meni ihan hyvin niinkuin aiempinakin vuosina. Tuo uimahalliasia ei liity Prideen millään lailla.
Homofobiaa.