Kinaporinkatu Sörnäisissä, kokemuksia?
Morjens kaikki helsinkiläiset.
Etsin itselleni asuntoa Helsingistä. Onko Kinaporinkatu Sörnäisissä täysin tuhoon tuomittu ajatus? Olen tietoinen Sörnäisten ja Kallion näkyvästä huumeongelmasta.
Kommentit (9)
Jos tykkäät piritorin sekalaisesta meiningistä ja menosta, niin paikka on varmasti ok.
No jos tiedät tilanteen, niin mikäs siinä sitten. Itse asuin 20 vuotta Kurvissa, ei ollut vielä niin pahaa huumeongelmaa, mutta melko levotonta meno oli kuitenkin. Mutta mitään ongelmia ei mulla ollut, talokin ihan rauhallinen, mitä nyt kerran varastettiin kellarista tavaroita. Sanoisin, ettei ole niin paha mitä voisi kuvitella, mutta realisti kannattaa olla.
En missään nimessä suosittelisi, jos haluat elää rauhallista suht häiriötöntä elämää.
No ei ole kyllä mitään näkyvää huumeongelmaa
No ihan piritorin nurkallahan tuo on, että jos jaksat sitä menoa katsella aamusta iltaan ja taas seuraavaan aamuun 365 päivää vuodessa, niin varmaan olet oikea henkilö sinne muuttamaan. Moni ei jaksa, mutta kyllähän jotkut tuollakin viihtyvät.
Asuin alueella muutaman vuoden ja sinä aikana välittömässä läheisyydessä/ samassa talossa sattui mm. yksi ihmisen tahallinen yliajo, yksi ampumistapaus, yhden murhaajan pidätys ja joka aamuista jännitystä aamuisin töihin lähtiessä että pääseekö ovesta ulos kun on huumekauppa menossa oven takana tai joku sekava laitapuolen kulkija nukkumassa rapussa ja veriset ruiskut nurkissa.
Hyviä puolia kulkuyhteydet ja palvelut tietenkin, jos jaksaa baareissa istua tai muuten bilettää, niin se on kyllä helppoa. Onhan sielläkin toki suurin osa ihmisistä ihan asiallisia ja mukavia ja yksin iltaisin kävely jännittää enemmän jossain puolityhjässä lähiössä. Aina on ihmisiä läsnä eikä itsellenikään varsinaisesti mitään tapahtunut. Toki nyt peukun ja palveluiden leikkausten takia asiat on mennyt käsittääkseni vielä huonompaan suuntaan.
Jos tykkää polkupyöristä, talvirenkaista yms. sisustuselementteinä olkkarissa, on Piritorin ympäristö oiva asuinpaikka.
Kiitos kaikille tiedoista. Taidan jättää Kinaporinkadun kämpän väliin ja katsella jostakin muualta.
Tulis äkkiä ikävä maalle tai Manseen aapeella ku tuanne muuttas.
Kun kerran tunnet ongelmat sillä alueella niin ihan sama missä kohtaa asut