Saippuakuplia?
Hei,
Kertokaapa, miten saada aikaiseksi hyviä saippuakuplia, kun kaupan valmis liuos jo loppui?
Kiitos jo etukäteen vinkeistä!
Kommentit (5)
Kestäviä kuplia saa myös lisäämällä tavallista siirappia veden ja tiskiaineen joukkoon, jos ei satu olemaan glyseroolia kotosalla.
...onkohan tää jostai niksipirkasta jos en ihan väärin muista, mutta ohjeessa kuitenkin lukee seuraavaa...
vettä, fairyä ja ripaus suolaaa
6 osaa vettä
3 osaa fairyä
1 osa siirappia
mitä tahansa nestemäistä käsitiskiainetta(meillä tais olla Pirkka viimeksi) " mutu" -tuntuman mukaan. Sekaan vettä ja ravistetaan. Tadaa! Saippuakuplat on valmiita. :) Jos ei tule hyviä kuplia, niin lisää tiskiainetta ja testaamaan.
Sekoitetaan vettä, astianpesuainetta, sokeria ja apteekista saatavaa glyserolia. Suhteita en valitettavasti muista, mutta itse olen tuolla reseptillä saanut kestävämpiä kuplia kuin pelkällä tiskiaineella ja vedellä.
Nykyään ehdoton suosikkimme on kuitenkin BR-lelujen saippuakuplaliuos täyttöpullo. Myydään 0,9l ja 2 litran pulloissa.Todella hyvää ja ihan edullistakin ainetta, josta saa yhdellä puhalluksella mielttömän määrän kuplia! Suosittelen!