Mikä näissä asunnoissa siis on vikana kun niitä ei kukaan halua ostaa?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6eebbd03-2aa1-4aef-9685-9ef1d046e7eb
Helsinki tarjoaa nyt maksavansa vuoden vastikkeet jos ostat kämpän tuolta kesäkuun aikana?
Helsinkiläiset, tiedättekö miksi noihin ei kukaan halua muuttaa? Paitsi ne kaksi jotka siellä jo asuu.
Kommentit (8)
Vierailija kirjoitti:
Eii oo rhaaa
Kenellä? Helsinkiläisilläkö ja muualla asuvilla asuntosijoittajilla? Kyllähän siellä asunnot yleensä menee hyvin kaupaksi.
Toi on ihan syrjässä, keskellä ei mitään ja palveluita ei ole.
Mitä järkeä on nyt ostaa asunto eteläsuomesta kun sinne on jo pari Ukrainan droonia eksynyt. Maksaako vakuutusyhtiö viulut jos harhaileva drooni tuhoaa koko talon? En tiedä.
Toinen syy on massatyöttömyys. Kolmas syy on markkinoiden epävarmuus Trumpin sekoillessa (korot voi nousta). Sitten tietysti, sijainti, kunto, tulevat remontit yms ym. Mitään asuntoja ei nyt myydä helpolla.
Missä tuo on? Jos kyse on niistä Tapsnilsn taloista, sijsinnissa ei ole mitään vikaa. Olen pyöräillyt siitä ohi. Ylihinnoitellut veikkaan. Vuokratontti, talouyhtiölaimat, kova vastike. Jotain sellaista. Paskat pohjat.
Nykyrakentaminen on kallista ja asuntojen pohjat täyttä pskaa. Voi olla 150 neliön asunto ja keittiö on silti laitettu olohuoneen seinälle ilman saareketta.
Haluaisitko olla ensimmäimen, joka tuolta ostaa? Joo, en mäkään.
Paska sijainti? Voiko olla? En tiedä. En asu siellä. Tuo asukashan kertoi että kaikki on kyllä lähellä. Mutta se ei varmaan pelkästään Helsingissä riitä, koska siellä on palvelut kaikkialla aika lähellä.