JUURI NYT: Valtiojohto pimitti eduskunnalta tietoja!
Eduskunnan ulkoasiainvaliokunta ei tiennyt, että Suomi sai tiedon Uuttamaata uhanneista drooneista Ukrainalta.
Suomen ulkopolitiikkaa johtaa tasavallan presidentti yhteistoiminnassa valtioneuvoston kanssa. Eduskunnalla on kuitenkin ylimpänä valtioelimenä laaja tiedonsaantioikeus.
Koskisen mukaan ulkoasiainvaliokunnan tulee saada kaikki Suomen turvallisuuden kannalta olennainen tieto. Jos valiokunta ei sitä saa, kansanedustajat eivät voi arvioida hallituksen toimintaa tai sen tekemien päätösten aiheuttamia riskejä.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012048449.html
"Helsingin Sanomat kertoi maanantaina hankkimiinsa tietoihin vedoten, että Ukraina ilmoitti Suomelle toukokuun 15. päivän vastaisena yönä suunnanneensa räjähteillä lastattuja drooneja erehdyksessä kohti Suomea."
Ja kokoomusmedia meuhkasi päivätolkulla miten Venäjä ohjaa tahallaan drooneja Suomeen.
"Droonit eivät Puolustusvoimien mukaan koskaan saapuneet Suomen ilmatilaan. Syy ei ole tiedossa. On mahdollista, että Venäjän ilmapuolustus ampui droonit alas matkalla."
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012041770.html
Kaiken huipuksi Venäjän ilmapuolustus pelasti Suomen droonien osumilta. Ei ole ihme, että kokoomus haluaa vaieta asian kuoliaaksi.
Kommentit (2)
Venäjä pelasti taas suomen.
-winner-
Ja lisäksi kaupallinen oikeistomedia täynnä erilaisia "asiantuntijoita", jotka olivat aivan varmoja, että droonit harhautuivat Suomeen Venäjän häirinnän takia - tai jopa, että Venäjä pystyi ohjaamaan ne Suomeen. Oli kuulemma Venäjämielistä propagandaa kritisoida Ukrainaa.
Nyt siis Ukraina on itse myöntänyt tehneensä virheen ja informoinut siitä Suomea - mutta media on aika hiljaa aiheesta.