Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Asiantuntija varoittaa: Sota muuttuu hurjaa vauhtia

Vierailija
30.05.2026 |

Romanian viimeöisten tapahtumien seurauksena. Hänen mukaansa Euroopassa perusongelma on se, että ei kyetä näkemään, mitä tulee tapahtumaan.

- Ihmetellään USA:n lähtöä Euroopasta ja huomion kiinnittämistä kaukoitään, vaikka kaikissa strategisissa ennakointiraporteissa neljännesvuosisadan on todettu, että näin tässä tulee käymään. Vähän niin kuin talvi yllättää autoilijan, niin ennusteet yllättävät poliitikot ja virkamiehet.

Isossa sodassa kehitys on nopeaa

Kosolan mukaan hyvä kysymys on se, mihin teknologia on kehittynyt esimerkiksi viiden vuoden kuluttua.

- Olen 2010‑luvulta asti varoittanut sitä, että teknologia on kypsempää kuin mitä me realisoimme kaupallisiin tai sotilaallisiin tarkoituksiin laitteiksi ja ohjelmistoiksi

 Totesin jo silloin, että kehitys on hyvin nopeaa, jos syntyy iso sota Euroopassa. Iso sota syttyi ja kehitys oli nopeaa. Yllättäen se mitä oli ennustettu tapahtuvan kymmenessä vuodessa, tapahtuikin kahdessa vuodessa.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kolme yhdeksän