Apua, laihdutin puoli vuotta ja nyt söin suklaata
Kaikki pääsiäiset, vaout ja muut meni hyvin ja nyt aloin vetää kakain käsin. Voi masennus.
Kommentit (5)
Ja repsahduksia sattuu myös jatkossa. Ei laihdutus niihin kaadu. Huomenna jatkuu taas terveellisempi linja.
Et käytännössä liho, jos putki ei jää päälle.
Älä anna periksi. Sitä sattuu. Kyllähän laihtunutkin/hoikka saa välillä mässyttää. Pitää vaan osata lopettaa ja lisäksi on viisasta överisyömisten päälle vetää 2-3 päivää tiukkaa linjaa. Tärkeintä on käydä vaa'assa säännöllisesti eli ei saa antaa kilojen hiipiä.
Itse laihduin lähes 50kg 6 vuotta sitten ja sen jälkeen olen punninnut itseni joka aamu. Joskus on villimpi viikonloppu tai joku loma, jonka jälkeen sitten alkaa armoton ruuan kontrollointi. Jos viikonloppuna käy laivalla ja vaikka annoskoko on pienentynyt, niin maanantaina on +2kg. Se lähtee kyllä torstaihin mennessä, mutta tarkoittaa sitten sitä, että ma-to on hyvin rajoitettua syömistä.
Nyt lopetat, menet nukkumaan ja huomenna jatkat ihan kuin tätä ei olisi tapahtunutkaan. Ja parin päivän päästä analysoit tilannetta ja mietit, mikä siihen johti ja miten jatkossa voisit estää vastaavan.
Ja puhun nyt siis ahmimisesta. Pala suklaata silloin tällöin ei pilaa kenenkään dieettiä.
Välillä pitää kutitella aineenvaihduntaa 😉