Miten päästä sokerikoukusta?
Olen kevään aikana jäänyt kunnon sokeri ja roskaruokakoukkuun. Osittain syynä on poikkeuksellinen elämäntilanne, johon kuuluu paljon stressiä ja univajetta. Tämän lisäksi oma keittiö on ollut remontissa useamman viikon. Kokonaisuudessaan tilanne helpottaa onneksi kesän jälkeen.
Pelkään että muun elämän normalisoiduttua tämä kierre jatkuu edelleen. Aiemmin söin terveellisesti, mutta nyt ajatuskin kokkaamisesta tuntuu raskaalta. Kertokaa parhaita vinkkejä, miten olette selittäneet roskaruokakierteen.
Kommentit (5)
Yksinkertainen vastaus: Älä syö tuotteita joissa on sokeria. Sillä se loppuu.
Huonolla ruokavaliolla tuplaat sen stressin etkä palaudu. Suolisto on yhtä kuin aivot, jos sen mikrobiomi on perseellään niin ei hyvä.
Vähentämällä se onnistuu jollei pysty katkaisemaan kerrasta. Pidä vaikka karkkipäivä jolloin ainoastaan saa syödä makeaa/herkkuja.
Jotain terveellisempiä valmiseväitä, täysjyväpatonkeja ja Picnicin uuniperunat. Onhan noissa makeissakin terveellisempiä. Kun saa hyviä ravintoaineita, niin sekin auttaa hiukasemiseen.