Aiotko äänestää eduskuntavaaleissa (tuli nuo lappuset niin päätin kysästä)
Kommentit (19)
eduskuntavaaleissa, mutta kunnallisvaaleissa kyllä.
äänestäkä nyt, siellä ne luokkakoot ja päivähoitopaikat ja _tadaa!_ kotihoidontuki päätetään!
Sen viestisi lukee tasan yksi ihminen :)
toivottavasti ymmärrätte eron. äänestysoikeuden mukana tulee myös vastuu. ottakaa selvää jos haluatte että äänenne menee oikeaan osoitteeseen.
Nyt kunnallisvaaleissa en tiedä... On vähän hakusessa puolue ja ehdokas.
Sen aktiivisempaan vaikuttamiseen minusta ei ole, mutta niin laiska ei saa olla, etteikö jaksaisi ääntänsä antaa.
ettö meneekö aika tosiaan näin nopeesti *NOLONA*
Ihmettelen aina ihmisiä, jotka äänestävät esim. eduskuntavaaleissa, mutta eivät kunnallisvaaleissa. Puhumattakaan presidentinvaaleissa äänestäviä. Suurin osa arkipäivän asioihin vaikuttavista päätöksistä tehdään juuri kuntien valtuustoissa, jonne nyt valitaan jäsenet. Presidentillä ei ole juuri mitään valtaa ja ihmiset jaksavat niissä vaaleissa äänestää! Herätys kaikkisuomalaiset! Nyt äänestämään!
Pettymys näiden yhteiskunnallisten asioiden hoitoon on nyt vuoden sisällä vaan kasvanut huippuunsa, että eduskuntaan en voi äänestää ketään.
Luvataan kymmenen hyvää ja kaunista ja sitten kun sinne päästään, niin unohdetaa/kielletään kaikki.
T2.
toivottavasti ymmärrätte eron. äänestysoikeuden mukana tulee myös vastuu. ottakaa selvää jos haluatte että äänenne menee oikeaan osoitteeseen.
niissä voi oikeasti vaikuttaa oman kunnan asioihin
Etenkin nyt, kun mieheni on ehdokkaana.
Mikä on vastaääni? Onko se vähän niinkuin miinusääni BB-äänestyksissä? Se olisikin hauska systeemi.
Kuten moni on jo todennutkin, nämä ovat tärkeimmät vaalit, koska nimenomaan
kunnanvaltuustoissa ja -lautakunnissa päätetään arkipäivän asioista.
Tämä on eka kerta, kun en äänestä, paitsi joskus olen europarlamenttivaaleissa jättänyt äänestämättä. Olen huomannut, että on ihan sama, kuka meidän asioita hoitaa: pieleen menee aina. Ja ne päättävät siellä sellaisistakin asioista, joihin en missään nimessä halua ketään valtuuttaa.
Mikä on vaihtoehto, jos ei pettymyksen takia halua äänestää eduskuntavaaleissa? Minä en keksi yhtään parempaa vaihetoehtoa.
Tietenkin lupausten pitämisellä on reunaehdot ja käytännössä politiikka on kompromissien tekemistä, mutta on siellä kuitenkin suuriakin eroja suhtautumisessa moniin asioihin.
Mikä on vaihtoehto, jos ei pettymyksen takia halua äänestää eduskuntavaaleissa? Minä en keksi yhtään parempaa vaihetoehtoa.
Tietenkin lupausten pitämisellä on reunaehdot ja käytännössä politiikka on kompromissien tekemistä, mutta on siellä kuitenkin suuriakin eroja suhtautumisessa moniin asioihin.
Oikeusministeri juuri maalaili kauhukuvia Hesarissa jos äänestysprosentti jää tulevaisuudessa pysyvästi alle puolen, että sitten ajan kanssa demokratia murenee, ääriaatteet jyllää ja korruptio rehottaa. Melkein halveksin niitä ihmisiä jotka eivät äänestä. Sellaisten kannattaisi miettiä, millaista olisi asua vaikka Valko-Venäjällä, jossa ei ole demokratiaa, joka ei ole oikeus- vaan poliisivaltio. Mutta kun kaikkeen mukavaan tottuneet suomalaiset pitävät etuoikeuksiaan itsestäänselvyyksinä.
Alunperin ajattelin kirjoittaa siihen lappuun, että Nuijalle töitä! Vanhan kunnon protestilaulun mukaisesti siis meinasin äänestää. Noh, sitten taas ajattelin, että no jos käyn tekemässä kuitenkin paikallislehden vaalikone-testin. Ja siis voi hyvää päivää mitä kysymyksiä sielläkin oli, esim. "pitäisikö joku silta rakentaa joen yli". No voi ny hyvänen aika, koittakaa nyt noinkin vaikea asia päättää jollain lailla keskenänne.
Ehkä käyn silti äänestämässä, mutta en ole edelleenkään varma. Täällä kun on ehdokkaana esim. vanha "kunnon" Ike, niin ei aina innosta. :P
Ne lasketaan äänestämättä jättäneisiin.
mutten kerro teille mitä lappuun kirjoitan.