Marrasmasut torstaihin :)
Kommentit (23)
olin kanssa marrasmasu,en enää... =/
pitkästä aikaan(kone reistaillut/näppis)
elikkä täällä sitä ei edes huomaa olevansa raskaana,olo mitä mainioin(mitä nyt väsyttää,mutta väsyttäs se muutenkin kun kuopus täyttää huomenna hurjat 6kk =0) ja lauantaina esikoinen 3v.)
äippä housut ovat vieläkin saaneet olla rauhassa kun vuosi sitten kuljin jo ne jalassa,,nyt ei näytä masu tulevan makkaroitten alta esiin.
vähän meinaa välillä mietityyttää ensi talvi,miten sitä pärjää.
mutta kyllä se siitä kun oikein taktikoi.
en oikein tiedä mitä kirjoittaisin kun en ole pitkään aikaan täällä seuraillut(nytkin syötän vauvelille pottua samalla kun yritän jotain raapustaa)
mutta itsellä la muuttu vähän ennen 5.11 nyt olis sitten 2.11 mutta varmaankin tämäkin pikkuinen tulee lokakuun puolella joskus 38 viikon jälkeen
toukokuunäiti rv 14+6(jos oikein muistan)
Huomenta!
Mielen myrskyä on ollut viime päivinä - ei mistään syystä - mutta kun vaan itkettää turhasta niin itkettää. Yleensä mä en paru kun kiukusta, mutta nyt sitten senkin edestä...
Tänään on ihan hyvä fiilis. Tiistaina lekurineuvolassa oli kaikki hyvin. huomenna ultra. Kiva viedä pissahätäsenä lapset tarhaan, kun kerran sinne pitää mennä virtsarakko täynnä. saas nähdä minkälainen beibi meille on tulossa. Hyvää aamun jatkoa kaikille!
Tänään 13+4
Olenkohan kerran tai kaksi kirjoitellut tänne, käyn kyllä joka päivä lukemassa teidän höpötykset!
Voi Lilli85, olen niin pahoillani, yritä jaksaa! Voimia!
Vähän allergiaoireita on ilmaantunut. Onko muilla? Mitä lääkettä olette ottaneet. En ole vielä soittanut lääkärille ja kysynyt, koska oireet ovat olleet suht pieniä.
NPultrassa käytiin ja siellä se kellui. Vähän jouduin yskimään, että saadaan kaveri liikkeelle ja niskapoimu mitattua. No ei se haittaa, mielellään sitä siinä ruudulla katseli, kun kaveri teki käsiseisontaa, heh. Heinäkuussa olisi rakenneultra sitten, sitä odotellessa.
Tsemppiä kaikille odottajille! Ja iloista kevättä! Taidan mennä pihahommiin kukkamaata laittamaan.
Olen asiakaspalvelussa töissä ja eilen pari asiakasta tuli silittelemään mun mahaa ja kysyi, että asusteleeko täällä joku.. heh. Eli mulla jo ihan iso maha varsinkin iltaisin, kun on turvotusta. Olen muutenkin aika lyhyt ja tuntuu, että on ollut vähän pömppöä muutenkin. Eli ei tarvi enää salailla! Toisaalta ihanaa.
Ja viikkoja on huomenna 13 !! :-)
Pahoittelut lillille ja voimia koko perheelle.
Vointi ollut täällä ihan hvä kuvotusta ja närästystä lukuun ottamatta. Tänään saan postista tilaamani kotidoplerin, kiva päästä sit kokeileen et saanko sydänäänet kuuluviin!=)
Siitepölyallergiasta kärsitään täälläkin, nenä on kamalan tukkuinen, varsinkin öisin ja siksi olenkin pahimpina öinä laittanut nasolinia ja siten sitten saan helpotusta ja ennen kaikkea nukuttua kunnon yöunet. Lääkäriltä en ole vielä hakenut mitään allergialääkkeitä. Saa sit kesällä nähä kun alkaa heinän ja varsinkin pujon kukinta et pärjäänkö ilman lääkkeitä, kun ne on pahimmat allergiat minulla ja oireetkin olleet pahemmat kuin esim koivusta.
Jep, nyt täytyy lähteä kauppaan ja postiin hoitaan asioita!
K & Himpula rv10+6
Nyt kun aamu on taas menossa, niin olo on kohtuullinen. Eilisilta olikin sitten taas jotakin muuta... Kävin töiden jälkeen lasten kanssa kaupassa, pesin pyykit, tein kahdeksi päivää perheelle ruokaa, kun lähden tänään reissuun. Lisäksi tietty normaalia astioiden tyhjäystä tiskikoneesta yms. Piti vielä pakatakin reissua varten. Mies kävi illalla pikaisesti kotona ja sitten kyllä repesi. Olin niin poikki ja olo oli huono, että itkuhan siinä pääsi. Yleensä illat menee joten kuten, jos saan vähän levätä välillä, mutta sitten meneekin överiksi, jos ei ehdi yhtään levätä. Illalla meninkin sitten lasten kanssa jo yhdeksältä nukkumaan (ei edes Greyn anatomiaa jaksanut katsoa). Nyt vain odotan, että selviän pian alkavasta työreissusta ja sitten onkin viikonloppu, ihanaa!
Maha tuntuu pullahtaneen isoksi viikon sisällä ja tänään piti vetää ensimmäistä kertaa äitiysfarkut jalkaan. Kyllä on jo muka muhkea olo!
Duracel-pupu aikoja odotellen!
Viikkoja on muuten tänään 14+4.
Pahoittelut Lilli85, ja voimia!
Tänään pitäis yhden kissanetsijän tulla katsomaan sitä meijän kissaa..on vähän haikea olo, jos kisu nyt lähipäivinä jopa lähteekin. Vaikka päätös on tehty, että kissan pitää lähteä, niin silti vähän surettaa.
Jäähän meille viel 2 ja ne kun ei tän yhden kans tulleet millään toimeen:(
Mulla on samat oireet edelleen, pissattaa, etenkin aamuyöstä, rinnat on kipeet ja näppyjä on tullut koko rintakehän alueelle. Inhottaa kun ne kutiaa..
Nyt pitää alkaa siivoilee..
Milenna ja Onni rv 13+5
En osaa edes kuvitella, miten pahalta mahtaa tuntua. :(
Eilen oli taas enemmän etovaa oloa, toivottavasti pysyis tänään poissa, että saisin tehtyä tuota lopputyötä. Aika monella tuntuu väsymys painavan, samoin mulla. Eilen menin jo yhdeksän jälkeen nukkumaan, ja sen kyllä huomaa nyt aamulla, vaikka poika ja rakko herättelivät yöllä. Taidan ottaa tänään Teho-osaston nauhalle ja painua pehkuihin jo ysiltä. En oo saanut kahteen viikkoon tarpeeksi unta, joten alkaa väsy painaa. Hitsi kun pitääkin olla niin herkkäuninen... Mur!
Mäkin haluun kotidopplerin!! :)
Mulla menee vielä vanhat housut jalkaan. Ihan kiva. Mammahousuja käytin esikoisen syntymän jälkeen lähes vuoden, joten ei ole kiire takaisin niihin! :)
Hauskaa päivänjatkoa
toivottelee tosca rv 13+3
Ihan ekaks pahoittelut lilli85:lle ja voimia koko perheelle.
Täällä sitten iski taas mahatauti. Esikoinen oli viikonloppuna ja ajattelin jo selvinneeni siitä, niin eilenhän se iski. Loppuviikko saikkua siis. Tänään on jo vähän parempi olo ja tässä näkkäriä ja teetä samalla syön kun kirjottelen. Masuasukin puolesta taas pelkään, mutta eihän nämä mahataudit yleensä vaarallisiä vauvelille ole, kunhan ei ala supistelemaan.
Maha oli eilen megaiso, mutta johtui vain alkavasta mahataudista =( mammahousuja en vielä tarvi... paitsi kohta töissä. Työhousut on niin hirveen malliset, ettei nappi mene kiinni kun vähän masu kasvaa (kaks päivää olen jo kulkenut nappi auki töissä kun en vielä ole pomolle kertonut asiasta).
Kotidppler olis kyllä kiva, mutta tulisin varmaan ihan neuroottiseksi sen kanssa jos vaikka en sillä saiskaan sydänääniä kuulumaan tai jotain.
Ei kait tässä muuta. Lähen lepäileen ja toipumaan tästä taudista.
Hertta ja Aarre rv 12+6, luulisin
Kauris-80: Mistä tilasit kotidobblerin? Mammaksi.fi ainakin myydään AngelSounds-merkkistä. Jollain muullakin oli kyseinen aparaatti, onko se saman merkkinen? Taidan ostaa ihan salaa tuollaisen itsellekin.. *HIH*
Aikasta jännää kun eilen ilmaantui toinenkin rakautunut meidän töissä. Hänellä on la vähän aikaisemmin. Sitten tosiaan meillä odottelee miehen veljen perhe kanssa vauvaa marraskuulle. Ei kuulemma liiku näillä palstoille, mutta vilkutusta vaan jos on innostunut tänne kyläilemään! *VILK VILK*
Tänään menen neuvolalääkäriin ja toivottavasti kuuluisi sydänäänet. Maha on jo, mutta se on sellainen taikina. Usko meinaa loppua, että siellä olisi kuitenkaan mitään muuta kuin läskiä, vaikka käytiin jo ultrassakin..
RV 13+
Oman dopplerin tilasin kuuntelevauvaa.fi ja merkki on angelsounds jpd-100s, maksoi 69e + postikulut. Ihan kiva tällainen kotivempele =)
Liilli85- pahoitteluni!!!
Täällä taitaa joku hormonimyrsky olla menossa. Pinna on niin lyhyt, niin lyhyt. Isäntä sai viimeksi aamulla kuulla kunniansa kun sanoi ostavansa mulla pelargoniat parvekelaatikkoihin äitienpäivälahjaksi. Minähän loukkaannuin täysin. Perhanan pelargoniat täytyisi ostaa muutenkin oli äitienpäivä tai ei! Ja tää ois jo 3s kerta kun saan pelargoniat " lahjaksi" . Tsiisus, laittaisi vaikka mielummin aamupalaa vaihteeksi... Tälläinen tiuskiminen on mulle erittäin epätyypillistä, ja nyt on sit jo huono omatunto kun menin toisen mielen pahoittamaan. Mut minkäs teet...?
Mulla mammahousut jo suosiolla käytössä, pikkareita myöten. Vanhoista pikkuhousuista kun ehtoolla alkoi olla niin hirveät painaumat että oli pakko ottaa lusikka kauniiseen käteen ja siirtyä näihin mammamalleihin =(.
Onkos täällä ketään harkitsemassa siihen 4D ultraan menoa? Itsellä rakenneultra oisi just juhannuksen jälkeen, mutta mieli tekisi sitten mennä vielä siihen 4D ultraan heinäkuun lopulla.
Niin ja on pitänyt kysellä myös sitä onko täällä ketään joka tietää jo joutuvansa sektioon? Itsellä tuo on taas edessä, mutta onneksi tällä kertaa suunnitellusti =).
Rauhaisaa päivänjatkoa kaikille!
Eppuliina 13+6 (oho, 14 viikkoa jo takana!)
Hei,
Nyt on akupunktiossa käyty - tarkoituksena siis hoitaa tätä aika tolkutonta pahoinvointia. Täysin positiivinen kokemus, tuntui että hoitaja todella välitti ja tutki tapaustani. Vain kolme pientä neulaa jalkaan, eikä kyllä voi väittää että olisi sattunut. Yksi neula on niin ohut, että milliin mahtuisi viisi kappaletta. 40 minuttia siinä kellittiin ja jutusteltiin. Parasta on, että pitäisi auttaa kertalaakista, eli toistoa ei pitäisi tarvita. Pahoinvointini on pahimmillaan iltaisin, joten katsotaan miten iltaa kohti menee.
Tytär kysyy tällä hetkellä heti tarhasta tultuaan: " Eihän äitiä paina mahasta?" . Se voisi lakata olemasta kaksivuotiaan huoli vähitellen!
Lilli85, osanottoni!
t. Tuulinäiti
Otan osaa suruusi lilli85!
Itse olen menossa huomenna ultraan ja todellakin toivon että en saa samanlaista uutista.. Vähän kyllä pelottaa kun viime yönä menin vatsalleni nukkumaan eikä tuntunutkaan yhtään hankalalta niinkuin aiemmin.. Ja kun oksensin eilisen aamun.. Aiemmin ei mitään ole tullut ylös. Tänään ei minkäännäköistä raskausfiilistä,vähän oli paha olo kun menin tupakan polttamaan hermopäissäni *soimaajaläpsiiitseään*
Eli kauhulla odotellaan huomista.
Olo on muuten aika kamala,en saa päästäni ajatusta siitä,että mieheni puuhailisi jotain epäilyttävää selkäni takana.. Kamalaa,kun oikeasti ei taida olla mitään syytä.. Purinkin oloani toiseen keskusteluun jo.. Ehkä tämä tästä,kunhan saa jostain vähän voimia tehdä muutakin kuin maata sohvalla.
Allergiaoireet vahvistuvat päivä päivältä,lääkäriltä sain nenä- ja silmätippoja. Toistaiseksi olen kuitenkin jättänyt nekin ottamatta,aika huima tunne että olen yleensä edes pystyssä,normaalisti kun keväät menevät lähestulkoon henkihievereissä lääkityksistä huolimatta = /.
Noh mutta.. Taidanpa lähteä puuhastelemaan jotain,jos vaikka saisi jotain tehtyä välillä.
Toivottavasti muilla on parempi olo = )
*kompura&polccis 13+2 (työnimi vähän hakusessa vielä=))
Ensiksi pahoittelut Lilli85:lle, keskenmenon johdosta.
Sain tänään pomon kanssa sovittua että pidän syyskuussa kahden viikon mittaisen kesäloman ja muut kertyneet vapaa päivät siihen päälle. Sen jälkeen on helppo jäädä äippälomalle suoraan.
Mietin tuossa kun ajelin taas 87 km töihin, että elokuun alussa pitää varmaankin hakea jo kelalta äippärahaa tai mitä sieltä nyt haetaankin. Olenko sitten liian aikaisessa? Pitääkö sitten isyysrahakin hakea samaan aikaan vai myöhemmin?
Et silleen...
rv 14+1
Tanaan on np-ultra ja tosi mielellani menen taas tarkastamaan etta kaikki on kunnossa. Samalla menemme myos labraan ja mies jattaa sinne verinaytteita geenitestausta varten. Hanen suvussaan on perinnollinen geeni, joka aiheuttaa pikkulasten kehityksen pysahtymista ja vahitellen myoskin kuolemaa. Miehen aidilla on geeni ja hanella on 25% mahis omata se. Suomessa geeni on olemassa erilaisena mutaationa, joten mahikset ovat tosi pienet, etta minullakin olisi sama geeni, mutta testaamme nyt kuitenkin. (En tosin tieda, mita teemme sitten jos sikio jostain syysta geenin omaa, abortti ei kuitenkaan tulisi kysymykseenkaan). Esikoisen aikana emme tasta murehtineet ja terveeltahan tuo vaikuttaa. Hmmm...
Itselleni tuli tassa yllattaen pari vapaapaivaa toista. En tieda onko uutisissa siella kerrottu, mutta taalla oli Los Angelesin keskella suuressa puistossa iso tulipalo joka kesti pari paivaa ja tuhosi paljon luontoa. Tyopaikkani on myos tassa puistossa ja nyt alue on suljettu. Kaikki toiminta on peruttu pariksi paivaksi ja tyovoima vapaalla. Eilen kavin manikyyrissa, shoppailemassa ja otin parin tunnin paivaunet... oli aivan ihanaa! Tanaan onkin sitten laakarin ja labran vuoro.
Masuun kuuluu varmaankin ihan samaa. Energiataso on hieman noussut ja sain jopa muutaman ikkunaa pestya talla viikolla. Viime viikonloppuna jopa leivoin juustokakkua!!! Illalla olenkin sitten yhdeksan aikaan ihan kypsa nukkumaan. Toisaalta esikoinen on alkanut herattamaan aamulla jo ennen kuutta :/ ja sekin vasyttaa. Pahoinvointi haittaa lahinna aamuisin ja jos nalka paasee yllattamaan.
No joo, enpas hairikoi teita enempaa. Mukavaa torstai-iltaa sinne! Mina alan aamupuuhiin :)
Skusku 12+4
Ah, mulla tuli tänää kans 11+1 täyteen ja laskettukin aika siirtyi 9.11. --> 21.11. asti.. :/ *prööt* Mulla ei heti näkynyt testissä, että olen raskaana joten olen vähän jälkijunassa.. mutta eikö se tästä! ;)
Meillä olis nyt 28.5. tuos s-joen tk:ssa joku kokoontuminen ' sikiön kehitys ja raskauden muutos' - niminen aihetuokio... onkohan se miten tärkeä juttu, kun välistä vaan tuntuu, että noilla hössötyksillä ole rajaa! XD Onkohan täällä muita seinäjokisia mammoja? Ensisynnyttäjiä tai vanhoja taitajia? *pur*
Minultakin pahoittelut Lillille!
Olen aina äänessä näin ilta-aikaan ja viimeisiä kirjoittajia, mutta kai näitä " häntiäkin" joku lukee:)
Kerroimme tiistaisen ultran jälkeen pojillemme (6 ja 3) tulossa olevasta sisaruksesta. Pienempi ei ollut moksiskaan, mutta isommalta pääsi ensin itku. Hän sai soperrettua, ettei halua meille mitään vauvaa. Hän haluaisi olla näin. Sanoimme miehen kanssa, että saa olla vihainen ja ajatus saa tuntua ärsyttävältä. Itse kerroin, että minustakin oli karmea ajatus, kun olin 11 ja kuulin saman uutisen. Sanoin myös, että mieli muuttui vähitellen ja ennen synnytystä ja varsinkin sen jälkeen uusi sisko oli pitkän se, jota minun tuli ikävä, jos en ollut kotona jne.
Istuimme jätskikasan ääreen ja tutkimme ultrakuvia, jotka naurattivat kovasti. Sitten tuli suurin askarruttava kysymys: " missä me ollaan, kun sinä olet sairaalassa?" Seuraavaksi piti kaivaa esiin pojan omat ultrakuvat ja vauvakuvat. Kymmenen minuutin jälkeen ajatus oli jo " vähän mukavampi" ja puolen tunnin jälkeen poika oli intoa täynnä.
Seuraavana päivänä hän kuulutti kaikille päiväkodissä valtavalla ylpeydellä, että meille tulee marraskuussa vauva. Eilen hän myös kyseli, paljonko vauva on nyt kasvanut. Eli loppu hyvin kaikki hyvin!
Pepi 13+2
Ihanan aurinkoinen aamu ja tänään esikoinen heräs taas ennen seittemää. Tässä oliki jo muutama päivä jollon heräs puol kasilta-kasilta vaan tais olla univelkaa enon ja tädin luona yökyläilystä. Jotenki ite kaipaan unta edelleen tosi paljon ja väsyttää nytki. Meil on vaan niin valosaa makkarissa ku ei oo vielä pimennysverhoja ettei uni meinaa tulla sen jälkeen ku on käyny tytön kaa vessassa ja laittanu lastenohjelmat pyörimään. Eli koneelle ;)
Kuuntelin äsken tolla kotidobblerilla vauvan sydänääniä ja sain kuuluviin ekaa kertaa ja viikkoja siis tänään 12+5. Ihanaa et voin nyt välillä ite tarkastaa et sydänäänet kuuluu ja saan ainaki hetkellisen mielenrauhan. Ja ku vielä np-ultrassa on sit kaikki hyvin ni uskallan taas hengittää vähän vapaammin.
Aurinkoista päivää kaikille!
Tarald ja tiitiäinen 12+5