Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä veikkaatte, että mitä tämä uusi laki siitä että kauppa ei saa suosia omia merkkejä tarkoittaa käytännössä

Vierailija
23.04.2026 |

Meinaakohan hallitus nyt jotenkin määrätä, ettei esimerkiksi kaupat saisi enää tuoda suomeen halvempia ulkomaisia ruokatuotteita ja myydä niitä omien merkkiensä alla ( useita Lidlin ja ainakin osa s-kaupan coop-merkin alla myytävistä tuotteista), jotta hintakilpailu saadaan estettyä. Voi vain kuvitella kuinka ihastuneita EU;n päämajassa Brysselissä oltaisiin sellaisesta päätöksestä

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki kallistuu.

Vierailija
2/5 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lidlistä saa sitten varmaan Pirkka-tuotteita ja Coopia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloitusviestistä: "jotta hintakilpailu saadaan estettyä."

Juuri tuohan on se tarkoitus, ja me maksamme sen.

Vierailija
4/5 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän tämäkin aivopieru vielä peruta kun päästään eroon tästä psykopaattihallituksesta.

Vierailija
5/5 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutoksella koitetaan suitsia epäreilua asetelmaa. Nykyäänhän joku tekee ruuan, vaikka leivän tai eineslaatikon, ja kappas kohta siitä onkin Pirkka tai Cooppiversio --> "alkuperäinen" ei saa enääniin paljon hyllytilaa/halpis-versio myydään edullisemmalla hinnalla --> jossain kohtaa se "alkuperåinen" katoaa pysyvästi. 

Janoi  tehdään siksi, että duopoli haluaa enemmän ja enemmän valtaa! Jos kohta kaikki on pelkkää maupan omaa merkkiä, niiden  (jo entisestään naurettavan iso!!!) määräävä markkina-asetelma ja hintojen sanelu politiikka  vain kasvaa. Ja ei, halvemmat hinnat EI NÄY kuluttajille hinnoissa, vaan paisuvina voittoina kaupoille.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme viisi