Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Etelä-Afrikka oli kuin länsimaa - mitä tapahtui?

Vierailija
23.04.2026 |

Mitä tapahtui? Nyt se on pelkkää slummia?

Kommentit (55)

Vierailija
1/55 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mustat pääsivät valtaan.

Vierailija
2/55 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kulttuuri rikastui.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/55 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki rapistui, hurja korruptio, rikollisuus räjähtänyt. Mikseivät he laita valkoisia takaisin päättäjiksi?

Vierailija
4/55 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tatu Vanhanen kertoi syyn

Vierailija
5/55 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pahat valkoiset ajettiin pois vallasta. 

Vierailija
6/55 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Länsimaat? Ai orjuuden kanssa? 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/55 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvesignaloijat juhlivat vimmatusti, kun apartheid lopetetiin. Sen jälkeen ei enää koskaan kuultu "jostakin syystä" yhtään uutista enää siitä mitä unelmalle kuuluu.

Vierailija
8/55 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kulttuuri rikastui.

Ei, köyhtyi. Maahanmuuttajat ajettiin ulos. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/55 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valkoiset maanviljelijät ammuttiin ja sitten ihmeteltiin kun tuli nälänhätä

Vierailija
10/55 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Länsimaat? Ai orjuuden kanssa? 

Onko tämä nyt sitä älyllistä epärehellisyyttä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/55 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mustat laittoivat pystyyn hurjan rasismin valkoisia kohtaan. Lainsäädäntö on täynnä ihonväriin perustuvaa lainsäädäntöä joka on rasistisinta mitä on koskaan nähty. Vassarit ei puhu, koska syylliset on mustia ja se ei sovi heidän aatteeseen että musta voisi olla syyllinen ja uhri valkoinen. He vain vaikenevat ja yrittävät sulkea pois mielestä etteivät muutu vielä entistäkin hullummaksi, kun ovat jo nyt melkein pehmeän huoneen tarpeessa.

Vierailija
12/55 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Valkoiset maanviljelijät ammuttiin ja sitten ihmeteltiin kun tuli nälänhätä

Väärä maa. Pitäisi varmaan olla joku palikkatesti teille ensin tietokoneille ennen kuin nettiin pääsee. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/55 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etelä-Afrikan taloudellinen tilanne on monivaiheinen ja sen taustalla on useita tekijöitä, jotka ovat estäneet kestävää kasvua. Koko 1990-luvun lopusta lähtien maassa on ollut merkittäviä taloudellisia ja poliittisia haasteita, ja monet niistä liittyvät hallituksen toimintaan ja päätöksiin. Tässä tarkempi katsaus keskeisiin tekijöihin:

1. Korruptio ja huono hallinto

Korruptio on yksi suurimmista esteistä Etelä-Afrikan talouden ja yhteiskunnan kehitykselle. Monilla hallituksen tasoilla on raportoitu laajaa väärinkäytöksiä ja resurssien väärinkäyttöä. Esimerkiksi Zuman presidenttikauden aikana (2009 - 2018) korruptioskandaalit olivat jatkuvia. "State Capture" -skandaali, jossa yksityiset yritykset ja liikemiehet saivat liikaa vaikutusvaltaa hallituksen päätöksentekoon, heikensivät valtavasti kansantaloutta. Tällaiset toimet heikensivät luottamusta valtioon ja ulkomaisiin investointeihin, mikä estää kestävän talouskasvun.

Korruption lisäksi on ollut myös heikkoa hallintoa ja välinpitämättömyyttä talouden kehittämisessä, mikä on luonut epävakauden tunnetta. Hallituksen kyvyttömyys luoda järkeviä ja pitkäjänteisiä talouspolitiikkoja on osaltaan lisännyt epäluottamusta ja estänyt talouskasvun.

2. Työttömyys ja nuorten työvoiman syrjäytyminen

Etelä-Afrikassa työttömyysaste on korkea, erityisesti nuorten keskuudessa. Työttömyys on jopa virallisten tilastojen mukaan yli 30 prosenttia, mutta epävirallinen työttömyys luku voi olla huomattavasti korkeampi. Tämä on seurausta monista tekijöistä, kuten:

Koulutuksen puutteet: Vaikka Etelä-Afrikka on investoinut koulutukseen, sen koulutusjärjestelmä ei ole pystynyt valmistamaan nuoria työmarkkinoille. Koulutus ei ole aina laadukasta, ja monet nuoret jäävät ilman tarvittavia taitoja, jotka olisivat tärkeitä työpaikkoihin pääsemiseksi.

Talouden rakenne: Etelä-Afrikka on pitkään ollut riippuvainen kaivosteollisuudesta, mutta monet perinteiset teollisuudenalat eivät ole pystyneet kasvamaan yhtä nopeasti kuin muut maat, kuten Kiina. Teknologian kehitys on ollut hidasta, eikä monilla alueilla ole riittävästi moderneja työpaikkoja.

Maatalouden ja kaivostoiminnan väheneminen: Perinteinen maatalous ja kaivosteollisuus eivät ole enää yhtä tuottavia kuin ennen, mikä on vaikuttanut työpaikkojen määrään.

3. Köyhyys ja taloudellinen eriarvoisuus

Etelä-Afrikassa on erittäin suuri tuloerojen kuilu, mikä tekee köyhyyden poistamisesta vaikeaa. Maassa on noin 60 - 70 prosenttia väestöstä elää joko köyhyydessä tai lähellä köyhyysrajaa, vaikka monet heistä työskentelevätkin.

Tuloerojen kasvu on osa seurausta myös apartheidin perinnöstä, koska monet valkoiset ja mustat alueet ovat yhä eriytyneitä taloudellisesti. Vaikka apartheid päättyi, Etelä-Afrikka ei ole pystynyt tasoittamaan eroja ja tarjoamaan parempia mahdollisuuksia kaikille kansalaisilleen. Tämä johtaa siihen, että suuri osa väestöstä elää epätasa-arvoisissa olosuhteissa, vaikka maalla on taloudellisia resursseja.

Vierailija
14/55 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Kulttuuri rikastui.

Ei, köyhtyi. Maahanmuuttajat ajettiin ulos. 

Suurin osa mustista ja muista ei-valkoisista etelä-afrikkalaisista on maahanmuuttajia itsekin. Alkuperäisasukkaat on hyvin hyvin pieni ryhmä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/55 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

4. Maanomistusoikeudet ja maareformi

Maanomistusoikeudet ovat olleet Etelä-Afrikan taloudellisen kehityksen kiistakapuloita. Maan jakaminen vähemmistöjen hallussa olleilta valkoisilta omistajilta mustille eteläafrikkalaisille oli yksi tärkeimmistä kysymyksistä apartheidin päättymisen jälkeen. Hallitus on yrittänyt maareformia, mutta prosessi on ollut hidas ja kiistanalainen. Vaikka monet haluavat maata omistukseen, maanjakoon liittyy monia haasteita, kuten byrokratia ja hallituksen riittämätön tuki maan saajien tukemiseksi. Tämä on johtanut siihen, että monet maatilat ovat jääneet vähemmän tuottaviksi ja vähemmän kilpailukykyisiksi.

5. Energia- ja infrastruktuurihaasteet

Etelä-Afrikka on kohdannut myös vakavia ongelmia infrastruktuurissa, erityisesti energian saannissa. Maassa on ollut jatkuvia sähkökatkoksia ja valtavia ongelmia valtion omistaman energiayhtiön, Eskomin, kanssa. Tämä on heikentänyt talouden kilpailukykyä ja vaikeuttanut teollisuuden kasvua.

Sähkön tuotannon ja jakelun ongelmat ovat myös haitanneet erityisesti pienyrityksiä ja maan teollisuusaluetta. Samalla tämä on lisännyt eriarvoisuutta, koska ne, joilla ei ole varaa vaihtoehtoisiin energialähteisiin, joutuvat kärsimään jatkuvista sähkökatkoksista.

6. Kehittyvät slummialueet ja kaupunkien kasvu

Etelä-Afrikan suurimmat kaupungit, kuten Johannesburg ja Kapkaupunki, ovat kasvaneet nopeasti, mutta ne kamppailevat myös suurten slummialueiden kanssa. Monilla alueilla infrastruktuuri on heikkoa, ja elinolosuhteet ovat alhaiset. Tämä liittyy osittain maaseudulta kaupunkeihin tapahtuvaan muuttoon, kun ihmiset etsivät parempia elinolosuhteita ja töitä. Tämä on aiheuttanut ylitarjontaa työmarkkinoilla ja tupaten täynnä olevia asumisalueita, joissa rikollisuus ja elinolosuhteiden huononeminen ovat lisääntyneet.

Vierailija
16/55 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki Afrikan maat olivat länsimaiden tasolla, jos väestö olisi länsimaalaista.

Vierailija
17/55 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nelson Mandela oli kommunisti ja hänen joukkonsa poltti siellä autonrenkailla kilpailijoitaan elävänä. Ei ole ollenkaan yllättävää että valtaan päästyään lopputulos ei ollut työväen paratiisi vaan läpeensä korruptoitunut kehitysmaa.

Vierailija
18/55 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kehitysmaa ei ole maantieten syytä vaan siellä asuvien ihmisten. Kun he tulevat tänne, kehitysmaa liikkuu heidän mukanaan. Mekin olemme nyt niiltä osin kehitysmaa miten paljon tänne on otettu. Katujengit kulkee, työttömyys lisääntyy, turvattomuus lisääntyy, eivät opi lukemaan edes vaan heiluvat aiheuttamassa ongelmia.

Vierailija
19/55 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

N  E  E  K  E  R  I

 

Se sielläKIN tapahtui.

ÄO <35, eli sama kuin naisilla keskimäärin, joten jos asia tuli ullatuksena, niin voitte muodostaa manuaalisen parijonon tuohon suuntaan ------>

Sitten otetaan luku kahteen. 

Saa suorittaa!

Vierailija
20/55 |
23.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nelson Mandela oli vankilassa, koska hän perusti väkivaltaisia järjestöjä jotka kiduttivat enimmäkseen mustia, mutta kaikki kelpasi. Vasemmistolaiset keksivät tarinan siitä että hän oli muka hyvis. Sama jatkuu vieläkin, täällä ei vieläkään voida tunnustaa että tummat on rikollisia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän viisi