Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten pientä voi nukuttaa mahallaan?

09.05.2007 |

Siis valvotusti. Kun vauva monesti syliinkin mahalleen nukahtaa ku mahavaivoja on (vauva 3vkoa vanha) ni maistuisko uni sit sängyssäkin mahallaan (ei liian pehmeellä alustalla tietenkään) jos vauvaa valvoo ettei pulkaa eikä käännä päätä et " tukehtuis patjaan" ?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
09.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suositus kai on että niin kauan selällään/kyljellään kunnes oppii kääntymään itse, eli vanhemmat ei enää voi päättää nukkuma-asentoa. Mutta olen molempia välillä nukuttanut mahallaan jo aika pienesta, kun nukkuvat niin paljon paremmin. Jopa yöllä. Kyllä kai siihen liittyy pieni kätkytkuolemariski, mutta toisaalta voin myös kompastua portaissa vauva sylissä. Riskejä liittyy kaikkeen. Joskus ennen kai sanottiin, että nimenomaan vatsallaan piti nukuttaa, selällään voi tukehtua pulautukseen. (Nykyään tosin on tutkittu, että suurempi riski liittyy mahallaan nukuttamiseen) Meidän vauvat on kyllä jo muutaman viikon iästä osanneet kääntää päätään puolelta toiselle, joten sileään patjaan tukehtuminen ei ole todennäköistä. Ja pulautushan nyt leviää siitä ympäriinsä, ei siihen voi tukehtua vatsallaan. Mutta oon ymmärtänyt, että vatsallaan nukuttaminen voi käydä jotenkin keuhkojen päälle ja vaikeuttaa hengitystä tms. Kun hengitystoiminta on vielä niin uutta ja herkkää. Enpä ole ekspertti tässä asiassa. Eli: suositella en tietenkään uskalla, mutta meillä on toiminut... Katsot vaan tarkkaan, mitä laitat sänkyyn vauvan kanssa, pehmot ym. kannattaa varmaan jättää pois.

Vierailija
2/3 |
09.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

päätä käännelty jo silloin todella hyvin. en tiedä johtuuko nukkuma-asennosta vai mistä, mutta ilmavaivoja tms kitinää ei ole ollut kummallakaan.



terveisin 70 luvulla syntynyt aina vatsallaan nukkunut omppis

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
09.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

.mutta kun oli alle 1kk ja kitisi mahaansa, tyyntyi kun otin vauvan päälleni mahalleen maate ja nukahti siihen. Joskus auttoi, kun mahaa vähän sipsutteli tai hieroi kun alkoi unissaan itkemään.



Nukutin aika paljon ekoina viikkoina kyljellään, aina välillä kääntäen. Nyt kun on 4kk, ei suostu kyljellään makaamaan yhtään, mahalleen nukahtaa syliin, mutta ei sänkyyn. Nukkuu aina selällään, pää sivulle kääntyneenä.



Ehkä se mahallaan makaaminen ainakin ruuan päälle ahdistaakin häntä kun ei suostu niin makaamaan. Pulautuskin tulee aika herkästi silleen.



Mutta vauvatkin ovat yksilöitä, meillä tosiaan vain nukutettiin vatsallaan.



Mary