Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kristinuskossa itsessään ei ole syytä sotiin,syy oli papiston jotka opettivat väärin kansalaisille Raamattua

Vierailija
14.04.2026 |

Kuten jokainen joka on lukenut Uuden Testamentin tietää ,ettei siellä opeteta mitään sen suuntaista,joka kehoittaisi ihmisiä väkivaltaan millään tavalla.

Päinvastoin Jeesus opettaa lähimmäisen rakkautta,joka tarkoittaa muiden kohtelua,niin kuin itseään haluaisi kohdeltavan.

Jeesus opettaa jopa niin radikaalia lähimmäisen rakkautta,että se tulisi ulottaa vihollisiin asti.

Ketään ei saa vihata,eikä edes toivoa pahaa.Kuten jokainen oikea Jeesukseen uskova noudattaakin tätä.

Kristinuskon nimessä käydyt sodat ja vainot tiettyjä ihmisiä kohtaan olivat pappien/ papiston  syytä,jotka opettivat väärin lukutaidottomia kansalaisia.

Jos jotkut osasivatkin lukea,se ei auttanut sillä Raamattu oli aluksi latinan tms vierailla kielillä.

Paavit olivat ristiretkien takana,he halusivat sotaa.

Yleensä uskonto,oli vain tekosyy ja oikea syy oli vallanhalu sekä rikkauksien haaliminen.

Nykyaikana väärin opettaminen jatkuu.

Se jatkuu niin kauan ,kun ihmiset itse eivät tunne Jumalan Sanaa,sillä eivät tutki Raamattua ja uskovat mitä papit/!Paavi sanoo.

Ovat siis heidän armoillaan ja sätkynukkeja.

Nyt on menty toiseen ääripäähän."Rakkaus" on uusi Jumala.

Kaikki käy "rakkauden " nimessä.

Jumalan Sana on taas unohdettu ja sivuutettu.

 

 

 

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
14.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jeesus on tie, totuus ja elämä 🙏🏻

Vierailija
2/3 |
14.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja oikea skotti laittaa sokeria puuroonsa. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
14.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valta turmelee ihmisen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi yksi