Huuto.net-kysymys
Miten saan lisättyä kuvia myynti-ilmoitukseen? Täällä on joskus ollut ohje, mutta en löytänyt haulla.
Kiitos etukäteen
Kommentit (7)
Ja tässä toinen tapa:
Ohje kuvan lisäämiseen ilmoituksen tekovaiheessa tai jälkikäteen.
Ennen kuvan lisäystä
¿Esimerkiksi jos käytät kuvaa jonka koko on 642 kB. Tämän kokoinen kuva latautuu hitaasti vaikka olisi nopea internet-yhteys. Tavallisen modeemin käyttäjällä menee yli 2 min ennen kuin näkee noin ison kuvan. Kannattaisi pienentää ja pakata kuvaa jossain kuvankäsittelyohjelmassa.
¿Kuvan leveyttä voi hienosäätää koodissa olevan width -määritteen avulla. Jos laitat width=" 500" , kuva näytetään 500 pikseliä leveänä (korkeus määräytyy automaattisesti).
Ilmoituksen tekovaiheessa
1. Mene osoiteeseen: http://imageshack.us.
2. Paina " Selaa" nappia ja etsi kuva kansiosta, jossa se sijaitsee ja paina " Avaa" painiketta. Huomioi kuvan maksimi koko, 1 Mt.
3. Paina " Host it" nappia.
4. Nyt näet alla laatikoita, joissa tekstiä. Valitse ylimmäinen laatikko.
5. Kopioi tämä laatikossa oleva koodi, vaikka käyttäen " Kopioi-liitä toimintoa" . Eli maalaat tekstin ensin hiirellä, mene maalatun tekstin päälle, paina hiiren kakkosnappia, valitse kopioi.
6. Nyt ilmoitat uuden kohteen normaalisti huuto.nettiin. Kun tulet ilmoituksessa kohtaan " Kohteen kuvaus" painat jälleen hiiren kakkosnappia ja valitse " Liitä" . Nyt ko. koodi on liitetty kohteen tietoihin. Kun tulet ilmoituksen teossa kohtaan, jossa sinun pitäisi hyväksyä ilmoitus, pitäisi näkyä sinun lisäkuvasi kohteen kuvauksessa.
7. Toistamalla tämän saat useamman kuvan kohteen kuvaukseen, jos haluat. HUOM. Kaikki koodit on lisättävä ennen ilmoituksen hyväksymistä.
Jälkikäteen
1. Mene osoiteeseen: http://imageshack.us.
2. Paina " Selaa" nappia ja etsi kuva kansiosta, jossa se sijaitsee ja paina " Avaa" painiketta. Huomioi kuvan maksimi koko, 1 Mt.
3. Paina " Host it" nappia.
4. Nyt näet alla laatikoita, joissa tekstiä. Valitse ylimmäinen laatikko.
5. Kopioi tämä laatikossa oleva koodi, vaikka käyttäen " Kopioi-liitä toimintoa" . Eli maalaat tekstin ensin hiirellä, mene maalatun tekstin päälle, paina hiiren kakkosnappia, valitse kopioi.
6. Nyt menet kohteeseen, johon haluat kuvan lisätä. Kohteen alareunasta löydät kohdan " Täydennä kohteen tietoja" ja sen alapuolella on tyhjä laatikko. Vie hiiren kursori laatikkoon ja paina hiiren kakkosnappia ja valitse " Liitä" . Nyt ko. koodi on liitetty kohteen tietoihin.
7. Paina " Suorita" nappia. Sivu lataantuu uudelleen ja kuvasi pitäisi näkyä nyt ilmoituksessa.
Minäkin painiskelen saman asian kanssa tässä juuri.
Mutta ongelma on se että kun laitan sen kuvan " osoitteen" niin siihen ilmoitukseen ei tule sitä kuvaa vaan vain pelkkä osoite. Saamari, että ei onnistu! Kopsaan siis suoraan sen aijaa.comin osoiterivin siihen ilmoitukseen, samalla tavalla kun olen tehnyt täällä vauvan osto&myy palstallakin. Miten saas sen kuvan suoraan näkymään ilmoituksessa?
Mikä avuksi? Mitä teen väärin? Neuvoja, hjälp :D
koodin/linkin. Huutonettiin valitaan eri kuin esim. vauvan sivuille, jos halutaan kuvan ilmoitukseen.
Eli siis esim. www.aijaa.com palvelimen kautta. Eli siellä helpot ohjeet ja kuvakoon voit valita ekalta sivulta. Onnea yritykseen!
Timarjut