Katsooko joku oikeasti vanhoja Suomi-filmejä?
Tänään kuntosalin telkkarista tuli joku Suomi-filmi. Tuntuu erikoiselta, että joku istuisi sellaista katsomaan. No, en kyllä katso itse telkkaria ollenkaan.
Kommentit (48)
Katson kyllä. Niskavuoret on minun lemppareita. Saatan iltapäivällä pysähtyä katsomaankin vanhoja Suomi-Filmejä, jos sattuu kohdalleen. Olen syntynyt 1989.
Minun 83-vuotias äitini katsoo. Siksihän niitä näytetään keskellä päivää.
Olen syntynyt `67 ja näin vanhemmiten on alkanut kiinnostaa Suomen historia ihmisnäkökulmasta. Katson välillä noita mustavalkoisia leffoja, koska niistä näkee mielenkiintoisia juttuja esim. vaatetuksista, tavoista, työmenetelmistä, kalustuksista. Kankeita filmejähän nuo pääosin ovat ettei niitä joka päivä jaksa katsoa.
Ihan kiva, että niitä näytetään niin on kaikille jotain katsottavaa. Monet eläkeläiset varmasti katsovat niitä.
Isovanhempani 90v katsovat joka arkipäivä Yleltä tulevan Suomifilmin. Itse ahdistun niistä jostain syystä jos pitää enemmän kuin yksi vuoteen katsoa.
En, mutta kiinnostaa.
Nelikymppisenä miehenä muutenkin historia kiinnostaa ja olen YLEn dokkareiden suurkuluttaja.
Monet vanhemmat ihmiset katsoo. Itse katselin lapsena. Nykyisinkin jos on aikaa. Se on vähän niin kuin elokuvat yleensäkin. Jotkut on hyviä Jotkut huonoja.
hienoja ihmisiä, sivistyneitä ja kunnollisia aikoja. Huumoriakin oli niissä.
Joskus katson. Nyt viimeksi katsoin Kuu on vaarallinen Yle Areenasta. Ilmeisesti se oli kohufilmi kun siinä oli alastomuutta. Juoni oli epätodellinen ja naurettava, mutta oli se silti yllättävän viihdyttävä.
Ysikymppinen äitini katsoo. Ja haukkuu niitä. Mutta toisaalta hänellä on aina telkkari auki (ja volyymi täysillä) vaikka sieltä tulee kuulemma aina vain ihan paskoja ohjelmia.
Kyllä katson niin Suomi-filmejä kuin Suomen Filmiteollisuus (SF) -filmejä ja Fenno/Fennada-filmejä. Ja Veikko Itkonen -filmeissäkin on joitain ihan katsottavia.
Isävainaa inhosi niitä, kotona ollessaan: "Eikö sieltä nyt tule mitään muuta, parhaimpaan katseluaikaan" :)
Joutui sitten palvelutaloon ja ne samat leffat pyöri - kummasti ne kiinnosti enemmän kuin meikäläisen vierailu! :)
Mutta, sitähän muistisairaus on, tv on se paras kaveri.....
Muuten, niistä: ois siellä hyviäkin, esim. "VMV5", "Meidän poikamme merellä" ....
Korjaus aloittajan väitteeseen, että tänään tullut elokuva Särkelä itte oli Suomi-filmin elokuva. Oikeasti elokuvan tuotti Suomen Filmiteollisuus (SF).
Prinsessa Ruusunen on mahtava, samoin Linnaisten vihreä kamari ja Valkea peura. Ja tietysti myös Villi Pohjola -elokuvat. On myös paljon vanhoja kotimaisia draamoja, joissa on kuvattu nykypäivän näkökulmasta uskomattoman suorasti mutta kuitenkin siististi eroottisia haluja. Itse asiassa taidan tykätä vanhoista kotimaisista elokuvista enemmän kuin myöhemmin tehdyistä.
Vanhat suomifilmit ovat leppoisaa katseltavaa. Ei ole nykysukupolvien älytöntä adhd meininkiä. En ymmärrä mikä ihmiskunnassa on mennyt vinksalleen että nykyään pisin elokuva saisi olla joku saatanan aivoton kolmen sekunnin tiktok paska.
Jos telkkarista tulee Kaikkien naisten monni tai Tulitikkuja lainaamassa, ne on ehdottomasti nähtävä!
Varmaan monikin joka haluaa nostalgisoida nuoruutensa aikakaudella.