Miksi bensan hinta ei laske vaikka salmi auki?
Suomeen ei edes tule öljyä Hormuzinsalmen läpi vaan Norjasta! Öljyvirta Suomeen on pysynyt tasaisena kokoajan.
Suomessa jalostamolla ei ole ollut mitään ongelmia. Miksi meille selitellään tuollaista paskapuhetta??
Tuntuu, että kun on pienikin syy pitää hinta korkealla niin sehän pidetään ja katsotaan millä hinnalla kuluttaja tankkaa. On tullut uutisointia reippaasta laskusta, vaan eipä näy pumpuilla!
"Hinta joustaa alaspäin hitaammin kuin nousee, koska öljynjalostamot pyörivät lähiaikoina vielä tavallista korkeammilla jalostusmarginaaleilla, Kalenoja kertoo. Niillä on hinnassa riskilisiä, koska raaka-aineen saannissa on epävarmuutta.
Viipeen syynä on myös se, että viime viikkoina maailmalla öljyvarastot ovat tyhjentyneet, ja niiden täyttäminen vie aikansa. Osa jalostamoistakin on tyhjänä."
Kommentit (8)
Johtuisiko että säiliöt on täytetty kalliilla öljyllä.
Ostettu kalliimmalla. Jos huoltamoyrittäjä saa katetta 1-2 senttiä litra. Ei kalliilla ostettua voi tappiolla myydä. Kallis erä myös myy hitaammin.
Vierailija kirjoitti:
Johtuisiko että säiliöt on täytetty kalliilla öljyllä.
Mutta hintojen noustessa säiliöt on täynnä edullista bensaa mutta silti hinnat nousee sekunneissa
Miksi ajatte bensa- ja dieselautoilla? Asutteko jonkin pahan tien päässä olevassa korpimökissä?
Financial Times ja Fars: Hormuzinsalmi suljettiin jälleen, BBC: Iran varoittaa tuhoavansa ilman lupaa salmen läpi pyrkivät laivat.
Suomeen tuodaan öljyä ja öljytuotteita pääasiassa Norjasta, Yhdysvalloista, Kazakstanista ja muista Pohjoismaista.
Nousee samalla minuutilla kun tulee huonoja uutisia, laskuun menee viikkoja eikä silloinkaan laske lähtötasolle. Ainainen kusetus.