MITKÄ KIVET SOPIVAT VIHKISORMUKSEEN?
löytyykö tästä jossain kootusti järkevää tietoa? Kannattaako vihkisormukseen laittaa muuta kiveä kuin timantti, rubiini tai safiiri kestävyyden puolesta?`
Kiitos, jos joku osaa vinkata helppolukuisen tietopaketin jostain.
Kommentit (3)
eivät siis loista yhtä kirkkaana vuosien jälkeen kuin timantit. Rubiineja tai safiireja voi käyttää tottakai, mutta pitää muistaa että ne ovat pehmeämpiä kivilaatuja kuin timantit, eli sellaisia ei kannata laittaa vihkisormukseen, jos on sitä tyyppiä että sormus on sormessa vaikka sementtiä sekoittaessa ja multaa kaivellessa.
Kiviähän on eri materiaaleissa valtavasti eri värisenä, timanteistakin löytyy melkein väri kuin väri, mutta henk. koht. en vaan halua timanttia. Jalokivikaupassa, jossa oon käynyt olisi ihanat hessoniitit, mutta niitä ei suositeltu juuri kestävyyden takia jokapäiväiseen käyttöön.
ap
Laita vaikka helmi tai graniittia... ihan sama. : )