Milloin saa alkoholistin kanssa antaa periksi?
Avioliittovuosia takana jo 15. Mies on aina ollut perso viinalle. Joitain vuosia sitten hän kaatui melkein neljän promillen humalassa ja sai keskivaikean aivovamman. Siinä meni sitten häneltä työpaikka ja ajokortti. Kyllä häntä kuukausi pari tuon jälkeen kuntoutettiin ja vuosi ainakin roikotettiin sairaslomalla, ennen kuin todettiin kokonaan työkyvyttömäksi. Aivovamman jälkeen juominen on vaan kiihtynyt ja kiihtynyt. Kaikki hereillä oloaika menee jonkin asteisessa laitamyötäisessä. Viime vuonna hommasin sitten oman asunnon, jonne pääsen karkuun sitä kännäystä ja sisällä tupakointia. Lupasin kuitenkin huolehtia hänestä parhaani mukaan. Eilen kun menin hänen luokse, niin siellä hän kompuroi ja tuli portaista naamalleen alas. Konttaili ympäri huoneistoa ja haukkui minua. Mietin ensin, että soitan poliisit ja tai ambulanssin, mutta mihin ne hänet olisivat vieneet? Putkaan? Päivystykseen. Mikä se asia olisi ollut mikä olisi vaatinut päivystyksellistä sairaanhoitoa. Sinne sairaiden vanhusten sekaan mölisemään. Lähdin sitten vaan kylmästi ovesta ulos omalle asunnolle. Yksinkertaisesti en jaksa enää. En vaan jaksa. Kun ei hänellä itsellään ole mitään halua muutokselle/raitistumiselle. Kuka häntä auttaisi? Ja miten häntä voisi auttaa?
Kommentit (49)
Sanot, että valitsee joko sut tai viinan
Miksi piti valita juoppo mies alunperinkin🤔
Erota saa jos ei kestä. Onko hänellä sukua joka pitää yhteyttä tai tuttuja? Yksityisellä on ehkä lääkärin /muun ohjeita ja apua, jos haluaa vähentää. Tilalle harrastuksia.
Olen pahoillani. Pelasta itsesi, olet itse ainoa ketä tuossa voi enää auttaa.
Siis kotonakin voi harrastaa muuta ja lähellä. Neurologisiin ongelmiin on myös varmaan tietoa ja apua, jonkin verran.
Jos olet mennyt naimisin et ikinä "saa" antaa periksi.
Minulta et ainakaan saa lupaa. Olet nyt sen kanssa kun sen kerta otit.
Alkoholistin kanssahan saa aina antaa periksi. Viina tulee ensin.
Jos saat tarpeeksi rahaa voit hankkia oman asunnon.
Milloin on järkevää lopettaa lyömästä itseään nenään?
Seuraava vaihe on löytää hänet menehtyneen. Sille ei voi mitään, ei ole sinun syysi.
Yhteiskunta kiittää, arkkuun ja mullan alle.
Tuon aivovamman jälkeen sanoisin että taitaa tyypillä olla joku 0.01% mahikset raitistumiseen. Surullinen kohtalo. Et voi auttaa, voit vain katsoa vierestä miten t**paa itsensä juomalla. En kyllä sinuna jäisi katsomaan.
Ei tunnu kaipaavan apua keneltäkään niin anna olla ja elä omaa elämääsi. Miksi menet vapaaehtoisesti haukuttavaksi?
Asutte jo kokonaan erillänne? Kun hän ei halua toipua vaan juo itsensä hautaan, niin mitä siinä voi tehdä. Omaiseni puolesta kyselin Al-anonista ja muualta apua ja neuvoja, hän juo edelleen, enkä enää pidä yhteyttä, kun en jaksa.
En ihan ymmärrä miksi olet noin kauan katsellut tuota menoa. Mutta tosiaan, saat antaa periksi heti. Olisit saanut jo aikaa sitten.
Ihan saa luovuttaa milloin vain. Itse olen vienyt alkkisvamhempien kasvattina sen luovuttamisen siihen pisteeseen, että en suostu viettämään aikaa kenenkään kanssa joka ottaa yhtään alkoholia, pl. hienommat viralliset tilaisuudet :D
Mutta puolisona tai läheisensä ystävänä ei yhtäkään joka juo ollenkaan
Olet sokeutunut tilanteelle. Saat nyt Internetin anonyymilta tyypiltä luvan luovuttaa.
Miksi edes lupasit huolehtia? Sinä olet se mahdollistaja.
Jätä se sika. Pärjäilkööt yksin