Mikä perhanan lentsu nyt taas oikein megayskällä leviää?
Ja miten voi olla että joka ikinen tauti tarttuu vaikka ihan kauheasti ei edes luuhaa missään. Silti kuitenkin ihan riittävästi ihmisen ilmoilla liikkuu, että joku köhä tuntuu olevan jatkuvasti päällä mutta siltikään minkäänlaista vastustuskykyä ei synny.
Tämä yskää ja hedaria aiheuttava viimeisin variaatio on ihan tuskaa sairastaa.
Kommentit (13)
Mulla alko viime viikolla tauti. Kuumetta, räkää ja yskää riittänyt ja heikko olo.
Yskä helpottui, kun ostin apteekista pitkävaikutteista 500mg c-vitamiinia (otan nyt kipeenä 2kpl per pv). Ton kun alotin, niin lima alkoi nousta ja vointi kohentua.
Eilen ostin viel vahvaa Omegaa apteekista ja se vähensi limasuutta lisää ja helpotti oloa. Valoa kohti mennään.
Kannattaa tarkistuttaa d-vitamiinitaso, jos on usein kipeänä. Ehkä myös ferritiini.
Joo viikon limarohinayskää, yskin yöt ja päivät läpeensä. Päänsäryllä alkoi, sit kurkkukipua ja limarohinalla jatkui. Ei kuumetta missään vaihessa. Pika crp oli alle 5. Yskää yskää yskää. Limaa ja yskää.
Pulloonpuhalluksia oon tehny, inkiväärijuomaa ostin. Panacod yöks. Nyt vasta viikon sairastamisen jälkeen jäin parin pvä saikulle kun ei saa nukuttua yskimisen takia. Pomo ei laittanu yhtään vastaan kun yskin ja rohisin sen koko puhelunkin ajan tota limaa.
Kai tää tästä joskus.
Vierailija kirjoitti:
Mulla alko viime viikolla tauti. Kuumetta, räkää ja yskää riittänyt ja heikko olo.
Yskä helpottui, kun ostin apteekista pitkävaikutteista 500mg c-vitamiinia (otan nyt kipeenä 2kpl per pv). Ton kun alotin, niin lima alkoi nousta ja vointi kohentua.
Eilen ostin viel vahvaa Omegaa apteekista ja se vähensi limasuutta lisää ja helpotti oloa. Valoa kohti mennään.
Kannattaa tarkistuttaa d-vitamiinitaso, jos on usein kipeänä. Ehkä myös ferritiini.
Jatkan vielä:
En oo yleensä kipeänä ja mul on ollut viimeks näin voimakas tauti varmaan yli 10 vuotta sitten. Hengenahdistus oli alkuun kovaa ja yskä tulee tosi syvältä, "hevosyskää".
Googletin netistä kans itse helpotuskeinoja, kun olo ei lähtenyt korjaantuun, ja toi vahva c on mitä aina suositellaan. Lisäks muistin kalaöljyn avun aiempaan pahaan, 10v takaseen köhätautiin. Toimi silloin ja auttoi nytkin.
En tiedä mikä tauti oli, mutta makasin viikon sohvan pohjalla kuumeessa, yskin keuhkoja pellolle ja nenä oli niin tukossa että tosissani mietin, mitä tapahtuisi jos tunkisin mehutetran pakkauksen pillin jommasta kummasta sieraimesta läpi. Nyt 2 viikkoa jälkikäteen vieläkin yskittää, ja puhuminen on hankalaa, tuntuu niin kuin äänihuulet liimaantuisivat kiinni tai vaan kesken sanan eivät vaan tuota ääntä. Raakun kuin varis.
Asun keskellä ei mitään, teen 100% etätöitä, en käy ihmisten ilmoilla oikeastaan. Kävin Kampissa, sisällä ehkä 15 minuuttia, sain ihan järkyttävän kolme viikkoa kestäneen taudin, yskittää vieläkin. Joku ihme turbotauti.
Reissun jälkeen sairastuttiin mega-yskäräkätautiin ja yleensä ei olla koskaan sairaana. Nyt yskä ja niistäminen kesti 2 viikkoa ja sain elämäni ensimmäisen keuhkoputken tulehduksen. Voimat meni. Veikkaan et oli rs-virus. Korona ei ollut testin mukaan. Ja ei ollut influenssa koska ei ollut lihaskipuja eikä korkeaa kuumetta.
Täällä myös oltu koko perhe flunssakierteessä jo 2 kuukautta.
Yhdellä ollut kuumetta 4 viikkoa yhtä soittoa. Aivan käsittämätön yskä, josta seurannut jopa venähdyksiä.
Viimeksi myös 10 vuotta sitten muistan vastaavan flunssatalven osuneen kohdalle. Silloin oli kuitenkin selkeä influenssa ja nyt ei ole yhtään mitään hajua, että mikä tämä voi olla, kun mikään kotitesti ei ole löytänyt syyllistä. Terveyskeskus ja päivystys on ruuhkautunut influenssan ja noron takia, joten ollaan vaan sinnitelty kotona, kun ei huvita saada yhtään lisää pöpöjä tämän lisäksi. Eikä sinne lekuriin nykyään edes ihan pyytämällä pääse.
Alkoi tammikuun lopussa, nyt helpottanut, mutta edelleen yskin varsinkin öisin ja olo on hutera. Astma taustalla vaikuttaa, mutta en kyllä tällaista ole aiemmin kokenut. Lääkitys on tapissaan ja silti mittarin mukaan happisaturaatio tipahtaa, vaikka otan pitkävaikutteista avaavaa.
Täällä kanssa yksi helsinkiläinen, jolla menossa jo toinen hyvin ikävä tauti tämän vuoden aikana.
Edellisestä vastaavasta vuosia aikaa.
Nyt on liikkeellä koronaa, RS virusta ja influenssaa.
A-virus. Siitä on kaksi kantaa. On myös B erikseen. Minkään näistä kolmesta sairastaminen ei anna vastustuskykyä toiselle.
Toivun juuri A-viruksesta(testattu). Oireet: yskä, kröhä, lima, raju nuha, korkea kuume, lihas ja nivelkivut, väsymys, päänsärky.
Toipumista Ap!
Influenssa. Minulla pahin oire juuri yskä, lihaskivut, limaisuutta on, mutta ei samalla tavalla kuin ns. normaalissa flunssassa. Lämpöilyä on vähän ollut, ei edes kuumetta. Mutta kurkkukipu ja yskä todella ne inhottavammat oireet.
En kai mä ainoa voi olla joka tämän tartunnan on saanut? Onko kenelläkään mitään vinkkiä jolla olo edes vähän helpottuisi?
Nuo kuuman juomiset, särky- ja yskänlääkkeet, hampaiden pesu monta kertaa päivässä, lepääminen puoli-istuvassa asennossa jne on jo kaikki käytössä eikä mikään auta kuin vähän.