Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mielipiteitä vuoden 2006 ÄITIYSPAKKAUKSESTA!

Vierailija
02.05.2007 |

Otin pakkauksen, koska tämä lapsi on ensimmäinen ja ajattelin, että pakkauksesta on paljonkin apua.



Iso pettymys olivat vaatteet, joita ei juurikaan ole tullut käytettyä. Vauva on tyttö, joten heippa sai sanoa sinisille vaatteille, joita pakkauksessa on aika monta, myös kevyttoppapuvun ja ulkohaalarin väritys on mielestäni poikamainen. Ihmeellisiä naruviritys-paitoja, kokeiltiin kerran ja se siitä. Potkupukua käytettiin muutamankerran, kunnes vetoketju jumittui ja puku leikattiin saksilla vauvan päältä pois.

Vaatteet eivät olleet erityisen kivoja mielestäni muutenkaan.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
02.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

parannusta vuoden 2003 pakkaukseen, jossa toppapuvussa oli vain yksi vetoketju, kahden vetoketjun haalari on helpompi pukea.



itsekään en pidä kietaisupaidoista, mutta monet pitävät niistä erityisesti, joten lahjoitin eteenpäin.



Samoin kevythaalarin materiaali on parempi kuin vuoden 2003, joka oli paljon hiostavampaa materiaalia.



Kuoseista en kaikista pitänyt, mutta en ole pitänyt kaikista lahjaksi saaduista muutenkaan, enkä jätä niitä sen vuoksi käyttämättä.



hintansa väärtti mielestäni oli

Vierailija
2/12 |
02.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita tästä palautetta Kelalle! Löytyy sieltä äitiyspakkaus-osiosta, siis sellainen palaute-kohta jossa toivotaan palautetta erityisesti viallisista tuotteista. Auttaa kelaa jatkossa valitsemaan hyviä tuottajia.

Vierailija:


Potkupukua käytettiin muutamankerran, kunnes vetoketju jumittui ja puku leikattiin saksilla vauvan päältä pois.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
02.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta mitä kuvista / kavereilla nähnyt, niin en olisi itselle ottanut. Vuoden -04 pakkausta en ottanut, joka me oltaisiin esikoisesta saatu. -05 myös ruma mun mielestä. Tämä -06 siedettävä, mutta en olisi kyllä sitäkään ottanut. Mitä tästä -07 pakkauksesta olen kuvia nähnyt, niin vaikuttaisi kaikkein kivoimmalta. Pitää kerrankin kunnolla harkita, ottaako vai ei...

Vierailija
4/12 |
02.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma poikani on käyttänyt paljon punaisia vaatteita. Toisinaan häntä luullaan tytöksi, mutta ei se mua haittaa!

Vierailija
5/12 |
02.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meille tuli kans tyttö ja olis jääny ne siniset käyttämättä, ihan jo senkin takia kun viiden pojan jälkeen tuli tyttö... Pojilla olen käyttänyt punaisia vaatteita mutta en kuitenkaan mitään vaaleanpunaisia vaan kirkkaan punaisia.



Musta se pakkaus oli ruma, sain aikamoisen läjän oman maun mukaisia vaatteita tuolla rahalla kun ostin vaatteet pääosin alennusmyynnistä.

Vierailija
6/12 |
02.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan sama tuleeko tyttö vai poika, aion kyllä käyttää niitä vaatteita (laskettu aika tällä viikolla).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
02.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

PUNAINEN pojalla on ihan eri juttu, samaten TUMMANsininen, käy myös tytölle!

Vierailija
8/12 |
02.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja college-puvun puserosta aukeaa saumat kainalosta...



Muuten olen kyllä ollut pakkaukseen tyytyväinen; kuulun niihin narupaitojen kannattajiin ja toppapuku oli ihana!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
02.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ottakaa sitten rahana, jos ei yhteiskunnan lahja kelpaa. Ei meidän tytölle ainakaan mitään traumoja ole jäänyt äitiyspakkausvaatteiden käytöstä.

Vierailija
10/12 |
02.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaikki niin sinistä ja hailakkaa. toivon että uusi pakkaus tulisi pian jakoon. pitää perjantaina viimeistään laittaa tuo hakemus vetämään... toivottavasti siinä on jotain muuta kun tuota sinistä. niin ja haalari kyllä on hyvä jos kahdella vetoketjulla on . esikoisella oli se lila ja yksi vetoketju, mielestäni hiukan hankala oli ottaa pois kun nukkuvana riisui..



onko kukaan saanut tuota 2007 pakkausta vielä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
02.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla se on avaamattomana pakkauksessa. Eihän siitä saa mitään kuvaa käytöstä.

Vierailija
12/12 |
02.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä käytetään nyt 70cm vaatteita vielä jonkun aikaa, sitten ovat pakkauksen vaatteet jääneet pieniksi. Meillä on poika.



Lempivärejäni ovat vaaleansininen ja tummanruskea, joten ulkoilupuvut olivat ok paitsi se neonkeltainen lisä toppapuvussa. Olisin pitänyt niitä myös tytöllä, itsekin pidin pienenä vain sinisiä vaatteita. Aluksi vierastin mintunvihreää ja oranssi-keltakuvioista kuosia, mutta kaikkeen tottuu ;)



Huonoimpia vaatteita olivat collegepuku ja kietaisupaita. Puku oli todella tönkkö päällä. Paidan naru purkautui jo ensimmäisessä pesussa. Paita tuntui myös tosi lyhyeltä - otin sen varmaan liian myöhään käyttöön.



Muut vaatteet olivatkin ihan ok. Keskenään yhdistelyn mahdollisuudet olivat vähän heikot eri tyylien ja värien takia. Yhdistelin niitä sitten muualta hankittuihin vaatteisiin. Tutan vaatteet kävivät erinomaisesti yksiin muiden Tutan vaatteiden kanssa ja kelta-oranssia yhdistin kirkkaanpunaisiin ja ruskeisiin vaatteisiin. Mintun parina käytin vaaleansinistä.



Toppapuku oli käytännöllinen mutta iso kooltaan. Käytin alkuun jonkun aikaisemman vuoden pukua, jonka sain lahjoituksena serkulta. 2006 puku oli parempi toiminnallisuudeltaan kuin se toinen puku. Kevytvanupukukin oli ok, mutta ennen sen käyttöön siirtymistä meillä oli Name It:n pieni karhupuku, jotta vauva ei hukkuisi pukuun.



Eniten käytettiin kestovaippaa - se oli joka päivä päällä. Sisävaipan jäätyä pieneksi kuori kävi vielä muutaman viikon. Oli meillä toki muitakin kestovaippoja - äp:n sisävaippa oli aika huono verrattuna muihin markkinoilla oleviin sisävaippoihin. Harsot ovat kanssa olleet kovassa käytössä ja laatikko oli ensisänkynä " perinteen" vuoksi. Makuupussi oli vähän ällö-ysäripussi mutta käytettiin sitäkin sitkeästi. Eihän se talvella mihinkään näy vaunuista.



Kokonaisuutena olen ihan tyytyväinen pakkaukseen, tuskin olisin 140 eurolla itse osannut ostaa sen parempia tarvikkeita ennen vauvan syntymää, kun en vielä tiennyt sukupuolta. Vaatteiden lisäksi pakkauksessa tuli kaikkea muutakin hyödyllistä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi seitsemän