Kokoomuksen Rautava musersi suomalaisten luottamuksen talouteen ja yhteiskuntaan. Paperilla HUS:n talous on nyt kunnossa. Jipii!
HUS-pomot soittavat toisilleen joka arkiaamu kello 7.45
Rautava on talouden tasapainottamisen onnistumisesta edelleen silmin nähden ylpeä ja innoissaan.
Moni ei olisi uskonut, että HUS selviää ja pysyy meille annetusta raamissa. Yllätys on ollut suuri, kun saimme tämän taloudellisesti kuntoon.
Lue: HUSin suuripalkkaiset johtajat selvisivät. Sairaanhoitajat ja potilasrajapinnassa työskentelevät eivät selvinneet.
Yle https://yle.fi/a/74-20203434
Kommentit (5)
HUSin muutosneuvottelut olivat traumaattiset, en koskaan enää mene takaisin vaikka työtä nyt tulisi
Kokoomuksen saavutukset:
- suurin Suomen valtion velka IKINÄ Orpon hallituksen aikana
- suurin työttömyys, noin 11 %
- ostovoima nollissa, asunnot eivät mene kaupaksi, yritykset ei tee kauppaa
- suomalaisten luottamus valtioon ja poliittisiin päättäjiin laskenut. Korruptiota epäilee suurin osa.
Vierailija kirjoitti:
Risto Rautavalla ei ole mitään terveydenhuoltoalan koulutusta, eikä akateemista koulutusta tehtäväänsä.
Vain Kokoomuksen puoluekirja.
Irtisanotuilla hoitajilla on koulutus. Hoitajien ja lääkärien tapaamisesta suomalaiset maksavat, eipä juuri muusta. Verot pitäisi suunnata sinne missä aidosti tarve. Synnytyssairaaloista leikkaaminen oli röyhkeyden huippu 80 v johtajasediltä
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Risto Rautavalla ei ole mitään terveydenhuoltoalan koulutusta, eikä akateemista koulutusta tehtäväänsä.
Vain Kokoomuksen puoluekirja.Irtisanotuilla hoitajilla on koulutus. Hoitajien ja lääkärien tapaamisesta suomalaiset maksavat, eipä juuri muusta. Verot pitäisi suunnata sinne missä aidosti tarve. Synnytyssairaaloista leikkaaminen oli röyhkeyden huippu 80 v johtajasediltä
Jos ei itse ole synnyttänyt tai tule koskaan synnyttämään (miessukupuoli), ei kokoomuslainen mies ymmärrä, miksi tällaisia palveluita pitää olla.
Risto Rautavalla ei ole mitään terveydenhuoltoalan koulutusta, eikä akateemista koulutusta tehtäväänsä.
Vain Kokoomuksen puoluekirja.