Menisitkö ilmaiseksi töihin kuten kokoomus ehdotti.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011822689.html?utm_source=ampparit
Pian tulee töitä köyhälle ja köyhä on onnellinen kun ei tarvii makoilla kotona.
Kommentit (57)
En ilmaaiseksi mutta jos saisi 20 euroa päivässä tukien päälle niin menisin.
En menisi. Voisin tehdä vapaaehtoistyötä omilla ehdoilla ilmaiseksi. Minua ei voi painostaa eikä pakottaa. Olen taloudellisesti vapaa.
Eihän tuon ehdotuksen mukaan ole kenenkään pakko töihin mennä. Mutta jos haluaa saada rahaa yhteiskunnalta, sen eteen pitää tehdä määrätty työ. Pidän ehdotusta erinomaisena.
Ensimmäiseksi pitäisi Riikan ja Petterin palkanmaksu lopettaa, kun heidän touhuistaan ei ole kuin haittaa. Haitanteosta ei tulisi mitään maksaa, vaan päin vastoin vaatia vahingonkorvausta.
Varmaan menisin. Vaikea sanoa tästä asemasta, kun saa palkkaa eikä tarvi tukia.
Ilmaistukiloiset saa pian töitä purralta.
Maailman mahtavimmat monumentit ja kaupungit on rakennettu orjatyöllä. Ja ei se olisi edes ilmaistyötä, saathan sillä turvattua elantosi. Nykyään "ei kannata" mennä töihin, kun saman saa tekemättä mitään. Ja nyt otamme niitä lisää ulkomaita myöten elätettäväksi ja vielä velkarahalla. Miksi? Saadaanko tuki rallilla esim ostoskeskukset pysymään elinvoimaisina arkipäivinä ja bruttokansantuote nousee, kun tukiraha pyörii järjestelmässä. Ja artisti maksaa :) Siivu kelarahasta tosin lähtee Forexin kautta maailmalle joka kuukausi, mutta mitäpä pienistä.
Ai miten niin ilmaiseksi? Tuossahan on kyse siitä, että tekisi jotakin hyödyllistä saamansa sosiaaliturvan vastineeksi.
Jos et nosta tukia, voit olla tekemättä mitään.
Ilmaisia lounaita ei kuulu olla, muiden veronmaksajien kustannuksella siis.
Voisiko Purra otse alkaa tekemään tuota ministerin työtään ilmaiseksi? Hänhän on lähes koko elämänsä elänyt Kelan tuilla? Ja ei ole tuossa työssään onnistunut mitenkään hyvin?
Voisin käydä tyydyttämässä kokoomusherran kotirouvaa kun kuulemma kokoomusherra ei jaksa. 37e pv riittää. Kokoomusherra maksaa sitten kulut. Rane 50v
380 000 työtöntä ja 153 000 avointa työpaikkaa. Voisiko firmat ekaksi täyttää nuo paikat?
Oi, kykypuolue Sekoomuksen tulvat Susanna Kosket antavat lausuntoja😜😘 Muistakaa, miten Susannalle kävi 👍
Oiskohan nämä itse valmiita tekemään vastikkeelleen, eli opintotuelleen ja asumiatuelleen ilmaiseksi töitä? Vanhuspuilella tarvittaisiin niitä "apukäsiö", ja risuja voisi korjata metsistä myös.
Vierailija kirjoitti:
En menisi. Voisin tehdä vapaaehtoistyötä omilla ehdoilla ilmaiseksi. Minua ei voi painostaa eikä pakottaa. Olen taloudellisesti vapaa.
No ethän sinä sitten mitään tukia edes haekaan, joten pakkotyö ei koske sinua.
Jos sitä työtä kerran on näin monelle ihmiselle tarjolla, niin miksi siitä ei makseta kunnon palkkaa?
Kyselen säännöllisesti työkokeilupaikkoja (ilmaista työtä) mutta en vaan kelpaa.
-työtön
Vierailija kirjoitti:
Ai miten niin ilmaiseksi? Tuossahan on kyse siitä, että tekisi jotakin hyödyllistä saamansa sosiaaliturvan vastineeksi.
Jos et nosta tukia, voit olla tekemättä mitään.
Ilmaisia lounaita ei kuulu olla, muiden veronmaksajien kustannuksella siis.
Se on juuri noin. Eikö ihmiset tajua että jonkun täytyy ne tukirahatkin tehdä. Ja kuka ne tekee? TYÖSSSÄKÄVIJÄT
En tiedä miten pysyisin hengissä. Ainoa taloutta tasapainottava tekijä on aika. Minulla on aikaa marjastaa, sienestää, leipoa leipää ja haudutella edullisia ruokia leivinuunissa. Lisäksi minulla on aikaa kerätä punalaputettuja tuotteita ja käydä useassa eri kaupassa tarjousten perusteella. Entä jos tämä aika vietäisiin minulta pois, mutta tilalle ei tulisi rahaa? Miten minulla edes olisi varaa kulkea töihin tai hankkia työvaatteet?
Poistetaan terveiltä kaikki tuet. Sen jälkeen voi itse päättää, kiinnostaako työ. Jos on varaa sanoa, että minähän en töitä tee, niin kyllä valtiolla pitää olla oikeus ilmoittaa, että sitten et ole oikeutettu hyvinvointivaltion palveluihin.
Olis kyllä päheetä, kun Kela paisuisi orjien valvontakoneistoksi ja taas oltaisiin hoomoilasina, miten ne valtion menot kasvaa vaan.
Tottakai haluaisin nähdä omin silmin, miten tällainen pohjaton typeryys polkaistaisiin. En kyllä ole tukien saaja, mutta varmaan pitäisi heittäytyä.
Valtiovarainministeri Purra on ehdottanut tukien varassa oleville maahanmuuttajille palkattomia töitä.