Mikä olisi hyvä ihonhoitosarja tai -tuote?
Mitkä on sun luottotuotteita ihonhoitoon?
Kiitos hyvien geenien ja pienen ylipainon ei ole ryppyjä eikä juuri iho-ongelmia ollut.
Nyt 50v ja painoa tiputtaneena voisi olla hyödyllistä hieman panostaa kasvojen ihonhoitoon. Kuiva ja aika herkkä iho. Perusvoiteilla olen pärjännyt. Tehokkaammat voiteet on tuoneet finnejä ym. Kaulan iho on rypistynyt ehkä eniten.
Vichyn sarjaa olen katsellut tai Mossaa.
Kommentit (4)
Puhdas vesi, sisäisesti ja ulkoisesti käytettynä.
Tehokkain ryppyjen hoitaja on retinoli. Muista aurinkosuoja, kun alkaa olemaan aurinkoisia ilmoja. Se ohentaa ihoa. Käytän itse Beauty of Joseonin retinali-silmänympärysvoidetta koko kasvoilla. Leuan ja suun ympäristöä kannattaa välttää ja aloittaa tottuminen hitaasti.
Veden juominen tai ravinto ei vaikuta ryppyihin yhtään mitenkään, toki terve ihminen näyttää muuten paremmalta.
Kotimainen Atopik-sarja apteekista on hyvä, mutta vähän liian hinnakas. Rauhoittaa rasvoittuvaa, couperosaan taipuvaista ihoani hyvin.
Vichyn tuotteista tykkään. Myös CeraVe on ollut itselle sopiva.