Hyvät julkisuuden henkilöt, voisitteko olla retostelematta asioilla, joihin liittyy muita ihmisiä!
Ymmärrän kyllä että mehukkailla jutuilla tulee lisää kuulijoita, tykkäyksiä jne rahaa.
Mutta jutut on aina yhdistettävissä niihin ketä ne koskettaa, ja vaikka vanhoista asioista juttelu ei olisikaan laitonta, niin se saattaa olla jopa vahingollista. Niille joista juttujamne kerotte.
Jutut aiheuttaa meissä kuulijoissa myös myötähäpeää, eikä anna kertojasta kovin fiksua kuvaa.
Jos kokee, että haluaa neuvoa muita ihmisiä omien kokemusten kautta, niin sen voi tehdä paremminkin.
Ja jos taasen haluaa vaan kertoa omasta elämästään kaikelle kansalle, niin älä.
On meillä tavallisilla tallaajillakin vaikka mitä kokemuksia mahtunut elämään, mutta ei tulisi mieleenkään kertoa niitä kaikille. Kaverille kyllä, tai joskus jotain työkaverille.
Ei kaikelle kansalle, kunnioituksesta niitä ihmisiä kohtaan joita elämässäni on ollut.
Kommentit (3)
"Mistä ei voi puhua, siitä on vaiettava", sanoi Wittgenstein, mutta eiväthän nämä instaperceet mitään filosofeja ole
I dont read books. I just dont have the patience.
Kim Kardashian
Joo omassa nuoruudessa tuli kyllä tehtyä kaike laista ja tarinaa riitttäisi. Mutta en ikipäivänö niitä kyllä lähtisi julkisesti kertomaan.