Sveitsin poliittinen malli Suomeen?
Kun tämä meidän demokratiamme ei näytä toimivan, niin olisiko aika rohkeasti kokeilla jotain uutta? Päätä on hakattu seinään nykyisen mallin kanssa vuosikymmeniä ilman tuloksia. Sveitsissä on käytössä päätäntämalli, joka näyttää ainakin siellä toimivan.
Kommentit (12)
Ei tule suomeen koska täällä päättäjät eivät ikinä anna kansan päättää mistään asiasta.
Sveitsin malli ei ole toimiva. Ongelma on alhainen äänestäminen, kun pitäisi ammatikseen seurata politikointia ja tapahtumia, jotta pysyy kärryillä. Kaikkeen ei voi kohdistaa kiinnostusta.
Tämä johtaa siihen, että kunnallispolitiikkaan ei saada ihmisiä. Meidän kylässä ei voi pitää vaaleja, kun ei saatu ehdokkaita.
-ulkosuomalainen
Sveitsin malli kiitos. Täällä puolueet on korruptoituneita ja ajavat vain omaa ja etujärjestöjen etua. Ei kansan tahtomia asioita.
Esim mm ei rajoiteta Suomessa kun kaikki valtapuolueiden lähipiirit saa siitä rahallista hyötyä eri kautta. Esim vokit, kotouttaminen, asuminen, lakipalvelut. Kymmenen miljardia valuu sitä kautta veroja ja aika moneen taskuun.
Onko tämä sama ero kuin pörssisähkö versus kiinteähintainen? Itse olen kiinteähintaisen kannalla, politiikkaa ei kannata seurata kuin neljän vuoden välein, poliittisten kiemuroiden jatkuva kyttääminen on omasta elämästä ja mielenterveydestä pois.
Poliitikot ovat huonoja mutta en usko että tavikset äänestävät yhtään järkevämmin.
Ei.
Tuossa on Venäjän helppo sotkea asiat, kun joka asiasta äänestetään erikseen.
Saisi palkatkin nousta Sveitsin tasolle.
Poliitikot eivät tykkäisi Sveitsin mallista siitäkään syystä, että siellä poliitikot ovat vain osa-aikaisia työntekijöitä; palkkaa ei makseta koko vuodelta.
Suomessa on liikaa venäjän talutusnuorassa olevia persuja. Ei toimi.
Vierailija kirjoitti:
Poliitikot eivät tykkäisi Sveitsin mallista siitäkään syystä, että siellä poliitikot ovat vain osa-aikaisia työntekijöitä; palkkaa ei makseta koko vuodelta.
Hillotolpan metsästäjän kauhu. Julkinen sektorikin on vain 1/3 Suomesta, vaikka enenmän asukkaita.
Sveitsin malli olisi hyvä ja edullinen sekä toimiva.